V rámci projektu EU "Partnerstvím středních škol k rozvoji příhraniční spolupráce" a po červnové návštěvě rakouských přátel u nás jsme navštívili 11. října 2013 Gymnázium ve Waidhofenu. Po příjezdu nás velmi vřele uvítal ředitel školy Mag. Dr. Harald Hubatschke, následovalo pohoštění a procházka po škole. Studenti obdivovali zařízení učeben, školní knihovnu a výzdobu školy. Všude jsme se setkávali s výtvarným uměním, originály i reprodukcemi slavných děl. Ještě prý se nestalo, že by někdo něco poškodil či odcizil.
Sportovní klání mezi studenty obou škol se odehrávalo v tělocvičně gymnázia (volejbal) a v nedaleké městské sportovní hale (kopaná, házená). I v cizím prostředí se podařilo našim sportovcům některé zápasy vyhrát a odnést si diplomy s prvními místy.
Po chutném obědě (tradiční vídeňský řízek s bramborovým salátem) studenti plnili úkoly, které byly součástí hádankové rallye po Waidhofenu. Na vlastni oči jsme viděli voliéru, ve které chovají vzácné ptáky, v Evropě vyhubené již před 300 lety. Tento symbol Waidhofenu se nazývá ibis skalní (Waldrapp).
Závěrečné vyhodnocení soutěže bylo i rozloučením, všichni odjížděli s drobnými dárky a koláží z fotografií mapujících události celého dne. Den se vydařil, i když nám počasí moc nepřálo. Oživilo se staré přátelství a obě školy již plánují další společné akce.

PaedDr. Věra Zadinová