Loading...
 

Aktuality

ZAV Olomouc 2021 distančně

Po úspěšné účasti v písařské soutěži „Šenovský datel“ se zapojilo deset našich studentů také do soutěže ZAV Olomouc. Soutěž byla určena pro všechny středoškoláky i talentované žáky ZŠ, kteří postupně absolvovali ZAV minutovky (25 minutových opisů) a dva desetiminutové opisy s penalizacemi 10 a 50 trestných úhozů za chybu. Celkem se do soutěžení zapojilo 461 soutěžících z 56 škol ČR. Naši školu reprezentovali: Markéta Svobodová (oktáva), Tereza Blahová, Lenka Štokrová, Milan Zámostný (všichni septima), Dominik Bouda (3. A), Magdalena Zámostná (sexta), Ellen Němečková (kvinta), Marie Zámostná (kvarta), Tereza Páralová, Barbora Tůmová (obě tercie).
Výkony třech nejlepších ze školních týmů byly započteny do soutěže družstev. Za naši školu to byly výkony Dominika Boudy, Magdaleny Zámostné a Markéty Svobodové. Velmi kvalitní výkony však odvedli i ostatní naši soutěžící. V soutěži družstev obsadil náš tým výborné 9. místo.
Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.
Fotografie

Primáni v telčské knihovně

V úterý 16. listopadu se žáci primy vydali do městské knihovny v Telči. Nejdříve nám paní knihovnice pověděly, jak to bylo s knihovnami v minulosti a jaké požadavky musel knihovník nebo knihovnice splňovat (např. musel/a mít rád/a knihy, nebo dokonce nesměl/a být ohyzdný/á! atd.) Dozvěděli jsme se jaké knihy jsou v knihovně nejpůjčovanější a nejoblíbenější. Potom nás po knihovně provedli a všechno nám v ní ukázaly. Paní knihovnice nám některé knihy doporučily a my jsme si nějaké mohli půjčit. Rozdělili jsme se do tří družstev se zvířetem v názvu a hráli jsme velice zábavné hry - skládali jsme společně básničku, hádali různá slova, s pomocí pantomimy na téma zvířata a povolání. Na konci jsme dostali ceny, ale největší výhrou pro nás byla legrace a zábava. Moc se mi to líbilo a vím, že určitě nejsem jediná.
Martina Zámostná, prima
Fotografie

Eugenika aneb od nadšení k teroru

V pátek 5. listopadu k nám na gymnázium zavítal pan Marek Orko Vácha, etik, kněz, skaut a přírodovědec v jedné osobě se svojí přednáškou na téma eugeniky a holocaustu. Na přednášku dorazili samozřejmě studenti, ale nejen oni. Toto téma si přišli poslechnout i učitelé a (snad se nemýlím) i někteří rodiče.
Kolem druhé hodiny se začalo. Dozvěděli jsme se, co to vlastně eugenika je, její historii, jaký měla dopad na společnost, a samozřejmě také to, jak souvisí se smutnou kapitolou historie, tedy s holocaustem. Že by ovšem byla přednáška zakončena v negativním duchu, to nemohu říci. Na závěr byl i prostor pro dotazy. Kdo měl nějaký dotaz, mohl si ho okamžitě nechat zodpovědět.
Nemohu mluvit za ostatní, ale osobně jsem si z přednášky odnesl několik zajímavých podnětů k přemýšlení a samozřejmě i nové informace. Pevně věřím, že jsem nebyl jediný. Doufám, že to není naposledy, co k nám pan Vácha zavítal.
Milan Zámostný, septima
Fotografie

Malý ples a Velký Gatsby

V pátek 22. 10. 2021 se uskutečnil stužkovací ples 4.A na téma Velký Gatsby. A stejně jako nadpis tohoto článku i ples se nesl ve znamení protikladů, a dokonce i překvapení!
Například pan učitel Tůma. Obvykle oko módou políbeného člověka může leda zaplakat nad bílým pláštěm a ledabylým účesem, avšak tento večer se chemikář proměnil v nagelovaného elegána. Ale ne všechny změny byly k lepšímu! Pan učitel Kopečný, v hodinách zapálený vykladač zákonů a morálních zásad filosofů, se proměnil v mafiána dožadujícího se výhod prachsprostým vydíráním za pomoci jeho, naštěstí pouze plastové, zbraně. Toho večera se naruby obrátily také role zkoušející a zkoušený, jelikož jsme pro učitele měli připraveny dva kvízy. A protože to byla přepadovka, nikdo neměl připravené taháky. Ale i tak jsme se dočkali všech možných situací, které obvykle vídáme z té druhé strany. Zkoušející například byli svědky (nepovolené) spolupráce pana učitele Tůmy a pana učitele Kopečného, skuhrání některých pedagogů, jak to mají vědět a že je to příliš těžké a že nevidí na zadání..., případně zapomenutých podpisů. A my zkoušející jsme konečně mohli použít za ta léta naposlouchané hlášky, jako například: „Co bude nečitelné, škrtáme!" Dokonce se objevila i podpora těch, kteří to již chtěli vzdát a odevzdat nedovyplněný papír. Ale mohli jsme si též vyzkoušet, jaké to je, když se snažíte napovědět a holt se to občas nepovede a nápovědou někomu ještě víc zamotáte hlavu. I přes to všechno se vítězem těchto úkolů stala naše úžasná třídní učitelka Květa Zažímalová.
Další aktivitou byl tanec. Měli jsme nacvičený skupinový tanec, který jsme pedagogy učili. A překvapivé bylo, jak rychle si kroky osvojili a za chvíli "váleli" víc než my. Choreografie měla takový úspěch, že jsme si ji zatancovali ještě jednou. Ne však jen ji. Celý večer provázela hudba, tanec, smích, spousta dobrého jídla a pití a hlavně skvělá nálada. Takže hláška pana učitele Drmoty: „Nechci vás strašit, ale tohle je realita." se sice objevila na našich stužkách, ale rozhodně neměla své místo na stužkováku. Sedí jen k blížící se maturitě…
Ludmila Krejčová
Fotografie

Beseda s Markou Míkovou

V pondělí 25. října 2021 se v aule naší školy uskutečnila beseda s herečkou, spisovatelkou a zpěvačkou, paní Markou Míkovou. Přednášku organizovala Místní akční skupina Mikroregionu Telčsko, trvala více než hodinu a byla určena pro primu, sekundu a tercii.
Paní Míková se nám představila a potom nám přečetla úryvek z knihy, která se jmenovala Babky Následně nám představila ještě dalších několik knížek. Za pomoci loutek nám zahrála úryvek z knihy Roches a Bžunda. Pak byl prostor na debatu, kde padlo několik zajímavých dotazů.
Beseda byla velmi zajímavá a zábavná. Paní Míková vyprávěla a četla nádherně, takže si troufám říct, že se to líbilo úplně všem.
Matouš Veselý, tercie
Fotografie

Exkurze do Jaroměřic nad Rokytnou

V pondělí 25. října se třídy septima a 3.A vydaly do malebného městečka na jihovýchodě Vysočiny. Jaroměřice nad Rokytnou nabízejí nejen dechberoucí barokní zámek s rozlehlým parkem, ale jsou také místem, kde tvořil básník Otokar Březina, po němž je naše škole pojmenována.
Na jaroměřickém zámku nás přivítala paní průvodkyně a následně nám vyprávěla o šlechtických rodech, které zámek v průběhu staletí obývaly. Měli jsme možnost nahlédnout do pokojů hrabat a hraběnek a též si prohlédnout společenské místnosti. Mezi významné místnosti patří například taneční sál sousedící s čínským kabinetem, sál předků anebo sala terrena s přilehlými římskými lázněmi. Tímto prohlídka končila a my jsme vyrazili do zámeckého parku. Ten je vytvořen jak v anglickém, tak i francouzském stylu. Parku dominuje fontána, kolem které je možné si odpočinout na lavičkách. Přes most, pod kterým protéká řeka Rokytná, jsme se mohli vydat do hlubších zákoutí celého parku.
Poté nás čekala návštěva Muzea Otokara Březiny. Ačkoli se tento básník narodil v Počátkách, většinu života tvořil v Jaroměřicích. Paní průvodkyně nám přiblížila tvůrcův život a provedla nás bytem, kde žil. Dozvěděli jsme se, že Březinův život provázelo přátelství například s Karlem a Josefem Čapkovými a dalšími významnými osobnostmi té doby. Kromě těchto radostí též zažil strasti ve spojení smrti rodičů anebo nevraživosti jiných umělců vůči jeho osobě. V závěru exkurze jsme se vydali k básníkovu hrobu, jejž zdobí sousoší Tvůrce a jeho sestra Bolest od Františka Bílka. Zde jsme položili květinu a rozsvítili svíčku jako vzpomínku na Otokara Březinu.
Tereza Mikešová, Lenka Štokrová - septima
Fotografie

Šenovský datel 2021 distančně

Celkem 293 soutěžících ze 39 škol republiky se v úterý 12. října 2021 zúčastnilo soutěže „v datlování na klávesnici“. Soutěž byla určena pro žáky druhých ročníků a talentované mladší. Soutěžící se utkali v ZAV-Minutovkách a dvou desetiminutových opisech s penalizacemi 10 a 50 za neopravenou chybu. Do našeho soutěžního týmu jsme nominovali 8 písařů, z toho 4 z nižšího gymnázia: Luciana Brychtová (sexta), Matouš Dvořák, Romana Kittlerová (oba 2. AS), Eliška Dubová, Marie Zámostná (obě kvarta), Tereza Páralová, Barbora Tůmová (obě tercie). Naši soutěžící se v celkovém pořadí rozhodně neztratili. Výkony třech nejlepších ze školních týmů byly započteny do soutěže družstev. Za naši školu to byly Ellen Němečková (celkově 11. místo), Luciana Brychtová a Marie Zámostná. V soutěži družstev obsadil náš tým krásné 9. místo. Zcela nový putovní pohár datla putuje na Gymnázium do Rožnova pod Radhoštěm.
Všem našim soutěžícím blahopřejeme ke skvělým výkonům a děkujeme za reprezentaci školy.
Fotografie

Exkurze do Prahy

Dne 15. října se studenti oktávy a 4.A vydali na historicko-literární exkurzi do hlavního města.
Díky příjemně zkrácenému školnímu týdnu zapomněli zaspat i nadávat na brzké vstávání a v 6:30 všichni vzorně očekávali odjezd.
Celý den byl provázen dobrou náladou, sluncem v zádech, krásou pražských památek a vůní trdelníků ze všech stran.
Odpolední rozchod byl pro některé časem dobrého oběda, střídání procházek s kavárnami, nakupování zimních bund a pro ostatní výzvou přestoupit na správné metro.
Na Revizora však výletníci bohudíky narazili až v podobě večerního představení v Divadle na Vinohradech.
Hra dala studentům díky své vysoké úrovni a kvalitnímu obsazení možnost stát se divadelním milovníkem, připsat drama s chutí na svůj maturitní seznam nebo minimálně odcházet s dobrým pocitem, že tříhodinové představení neprospali, ale prosmáli.
Zkrátka příjemný den, završen příjemným kulturním zážitkem.
Johanka Sequensová
Fotografie
 Google+

Akce školy

Mimoškolní aktivity

PartnerstvíNaše škola navázala spolupráci s Masarykovou univerzitou v rámci projektu Partnerství ve vzdělávání.Naše škola se stala partnerskou školou Cambridge P.A.R.K. a umožní tak přípravu studentů na zkoušky Cambridge English.