Loading...
 

Aktuality

Úřední hodiny o prázdninách

Každé pondělí od 9:00 do 12:00 hodin.

Jiné časy po telefonické domluvě 567 584 551.
Pondělí 4. 7. 2022 není úřední den.

Divadelní soutěž v angličtině

V pondělí 27. června 2022 uspořádali studenti septimy divadelní soutěž v angličtině pro primu a sekundu. Cílem této soutěže bylo uhodnout název filmu z krátkých divadelních vystoupení. Mezi ukázkami se objevili například Doctor Strange, Shrek, Home Alone, ale také i české filmy jako Pelíšky nebo třeba Jak dostat tatínka do polepšovny. Studenti septimy dokázali velmi bravurně zahrát i scénky z těchto filmů v anglickém znění. Tímto jim ještě jednou děkujeme za úžasné anglické dopoledne a přejeme všem pěkné prázdniny. Fotogalerie
vyučující anglického jazyka

Čas

Téma, které provázelo oslavy školy, se promítlo i do divadelního představení našich žáků a učitelů. Pokud jste představení, které jste mohli zhlédnout 17. a 24. června 2022 v Univerzitním centru MU, nestihli, neviděli, možná i nepochopili, máte možnost si jej znovu pustit. Záznam byl pořízen dne 17. června 2022.
Děkujeme všem, kteří s námi spolupracovali!
Program ve formátu pdf
Záznam představení


Plenér 2022

Od pondělí do středy (13. – 15. června) probíhal plenér určený pro žáky výtvarné výchovy vyššího gymnázia. Plenér (z francouzského en plen air) byl hojně využíván impresionisty v 19. století a velké oblibě se těší dodnes. Slouží k malování a kreslení “na vzduchu” - v přírodě a v akci, aniž by se cokoliv dodělávalo podle fotky či skici v pohodlí domova. Celkově se zapojilo 44 žáků. V pondělí se většina skupinek pustila do kresby na náměstí a utábořila se pod loubím, kvůli dešti, který ještě toho rána všechny překvapil. Naštěstí se na zbytek plenéru vyjasnilo, a tak nám nic nebránilo v dalším tvoření. Při kresbě nám bylo vysvětleno, jak správně na perspektivu a pár jedinců, kteří si později vyzkoušeli malbu či barevnou kresbu, se naučilo, jak zacházet s opticky vzdálenějšími objekty a se studenými a teplými barvami. Každý den byl rozvržen do dvou bloků. Dvakrát za den jsme se sešli a ukázali si navzájem rozpracované práce, což bylo pro mnoho z nás inspirativní. V úterý a středu nás kromě paní učitelky Veselé Jirousové doprovázely i paní učitelky Florianová a Hosová. Celý plenér jsme zakončili společným foukáním bublin před vstupem do školy. Výtvory z celé akce byly vystaveny v rámci oslav školy v prostorách budovy ZUŠ Telč. Fotogalerie
Anna Veselá, sexta

Státní zkoušky ze zpracování textu

V úterý 21. června 2022 konalo 8 žáků naší školy státní zkoušku ze zpracování textu. V roli zkušební komisařky přijela Ing. Helena Zaviačičová, devítinásobná mistryně světa a držitelka světového rekordu v psaní na klávesnici.
Ve zkoušce, která trvá 30 minut, prokazují uchazeči dovednost provádět základní operace v textovém editoru (korektura textu), znalost české gramatiky a především rychlost psaní.
Všichni naši uchazeči u státní zkoušky uspěli. Šest z nich obdrží vysvědčení o státní zkoušce se známkou „výborný“, dva se známkou „velmi dobrý“.
Blahopřejeme!

Poznávací zájezd do Vídně

Dne 23. 6. 2022 se studenti našeho gymnázia vydali na poznávací zájezd do Vídně. Naše exkurze začala u mimořádně zajímavého obytného domu Hundertwasserhaus. Po obdivování této neobvyklé architektury jsme se vydali na zámek Schönbrunn, kde nás čekalo osobní volno a individuální prohlídka. Měli jsme tak možnost načerpat atmosféru zámku, prohlédnout si celý rozlehlý park, obdivovat obrovskou fontánu a kochat se výhledem na celý komplex z Glorietty. Poté jsme se přesunuli do centra města poznávat nejznámější místa historické části Vídně. S panem průvodcem jsme prošli Hofburg, Radnici, Parlament, náměstí Marie Terezie, náměstí Judenplatz a na závěr nás čekal chrám svatého Štěpána. Zde jsme dostali rozchod a možnost prohlédnout si Vídeň na vlastní pěst. A tak jsme se stali hosty zdejších kaváren a restaurací, obešli jsme obchody a vyčerpaní horkem nastoupili do autobusu. Zájezd jsme si všichni moc užili a nemůžeme se dočkat, až se do Vídně podíváme znovu. Fotografie
Renata Charvátová 3.A

Návštěva kostela svatého Jakuba

Na závěr školního roku studenti kvinty a 1. A v hodině hudební výchovy navštívili kostel svatého Jakuba. Dlouhou dobu jsme totiž probírali barokní umění, poslouchali barokní hudbu a mluvili o barokních skladatelích. A aby to nebyla jen teorie, šli jsme se podívat, jak fungují varhany.
Kostelem nás provedla letošní maturantka Lída Krejčová. Potom jsme se přesunuli ke královskému nástroji, na který si mohli zájemci i zahrát. Společně jsme si i zazpívali.
Děkujeme Lídě za čas, který nám věnovala!
Fotogalerie

Cyklo-vodácký kurz septimy

Jak je již zvykem, studenti sedmého ročníku víceletého gymnázia se vydali na dobrodružný týden nabitý sportem se svým třídním a vyučujícími tělesné výchovy.
Kurz byl zahájen pondělním srazem na Telčském vlakovém nádraží, odkud jsme putovali do Slavonic, kde jsme se na dva a půl dne ujali našich kol, na kterých jsme ujeli 140km v krásné přírodě Novohradských hor. S cyklistikou jsme se rozloučili v malebné vesničce jménem Rybník. Zbytek kurzu se nesl v duchu tradičního vodáctví - ostřílený vodák s přezdívkou Proton nám poskytl potřebné vybavení a my se kánoích vydali křižovat nespoutané proudy řeky Vltavy. Celý kurz byl poté ukončen ve Zlaté Koruně, kde jsme poobědvali a vlakem se vrátili do Telče. I přes mnohé obavy ze strany studentů, zda zvládnou takový fyzický nápor vše proběhlo bez větších komplikací a z kurzu si odvážíme “mega náklad” společných zážitků. Fotogalerie
Stanislav Ignác Veselý, septima

Literární exkurze Petrkov

Dne 10.června 2022 třída prima s paními učitelkami Martou Veselou Jirousovou, Květou Zažímalovou a Ivanou Bártů odjela autobusem do Havlíčkova Brodu. Po příjezdu jsme se přesunuli do knihkupectví a nakladatelství Petrkov na místním náměstí, prohlédli si knihy a následně se přesunuli do prvního patra s útulnou kavárnou. Tam nás přivítal majitel Petr Novotný. Nejprve každému daroval knihy Příběh Eriky a Poslední cesta a poté si s námi povídal o nakladatelství a zodpovídal dotazy naší zvídavé třídy. Po skončení programu v kavárně jsme opět nastoupili do autobusu a přejeli do obce Petrkov.
V Petrkově jsme navštívili zámeček s přilehlou zahradou, kde svůj život strávil básník a grafik Bohuslav Reynek se svou ženou básnířkou Suzanne Renaud. Vychovali zde dva syny Jiřího a Daniela. Jiří byl vynikající překladatel a Daniel umělecký fotograf. Nejdříve jsme si prošli úžasnou zahradu s proslulým altánem, kde Bohuslav Reynek rád pobýval. Poté jsme se přesunuli do zámečku. Zde jsme zhlédli film o životě rodiny Reynkových a následně si prohlédli zbytek budovy. Když se s Petrkovem všichni rozloučili, přijel pro nás autobus, který nás přepravil zpět do Havlíčkova Brodu. Tam byl rozchod. Výlet jsme ukončili v Telči na autobusové zastávce před školou.
Já jsem si výlet velmi užila. Dozvěděla jsem se nové informace a byla jsem překvapená, jak silně na mě působil genius loci. Těším se až Petrkov opět navštívím. Fotogalerie
primánka Žofie Čeřovská

Cyklo-vodácký kurz 3.A

6.-10.6.2022 jsme se vydali za dobrodružstvím mimo gymnázium. Učitelé nám to naplánovali tak akorát, aby to všichni zvládli.
Počasí nám hlásili celkem nic moc, ale nakonec se ukázalo, že matce přírodě se neporučí a stejně si dělá co chce, takže nám pršelo jen jeden den, kdy jsme zdolávali Terčino údolí.
První a druhý den jsme jeli na kolech a třetí už kombinovaně kolo a loď. Čtvrtý a pátý logicky už jenom lodě a zasloužená cesta vlakem domů.
Na kolech jsme šlapali neustále slabých 20 minut do cíle, podle pánů učitelů, a to do kopce a zase z kopce.
Taková klasická Česká Kanada. Na vodě jsme otestovali, jak jako třídní kolektiv fungujeme a jestli jako gymnazisti máme mimo znalostí na písemky i praktické schopnosti do života.
Mimo stavění stanu, vaření si jídla a zapalování ohně jsme vyplňovali náš volný čas hraním na ukulele a zpíváním, chozením po slackline nebo hraním deskovek či městečka Palerma.
Po celou dobu kurzu panovala dobrá nálada mezi námi i učiteli a myslím si, že to naši třídu utužilo a měli jsme možnost poznat se navzájem i jinde, než v lavici ve škole.
Na kurz bychom jeli určitě znova a naše zážitky nám nikdo nevezme.
PONAUČENÍ Z KURZU:

  • Zima neexistuje! Existuje jen špatně oblečený student gymnázia.
  • Ať už je to jakkoli daleko, vždycky to bylo, je a bude SLABÝCH 20 minut.
  • Nepotřebuješ stan, pokud máš dobré vztahy se spolužáky.
Autor: Alžběta Pavlíčková
fotogalerie

 Google+

Akce školy

Mimoškolní aktivity

PartnerstvíNaše škola navázala spolupráci s Masarykovou univerzitou v rámci projektu Partnerství ve vzdělávání.Naše škola se stala partnerskou školou Cambridge P.A.R.K. a umožní tak přípravu studentů na zkoušky Cambridge English.