zaměřeními a fungováním školy. Ukázala nám rozlehlé prostory, které jsou pro umělce velice žádoucí, také ateliéry, dílny i výstavní sály. Součástí školy je i internát a jídelna, kde nás zaujalo velice pestré menu. Areál školy je velký, ale působí mile a útulně, ve vzduchu se vznáší vůně barev a přípravků pro umělce.
Při srovnání s naší školou si jako první určitě všimneme rozdílů ve vizáži studentů; v Heleníně vypadali všichni originálně a bylo vidět, že každý nosí to, v čem se cítí dobře. To se mi velice líbilo. Také je ale potřeba myslet na to, že tvorba není jen o tom něco udělat a mít hotovo, spousta děl potřebuje mnoho času a je to pořádná dřina; studenti bývají ve škole od osmi hodin třeba až do půl čtvrté, ale ani tím jejich práce zdaleka nekončí. Paní Svobodová nám dopodrobna popsala vše, co jsme chtěli vědět, a tak jsme se všichni dozvěděli spoustu nových věcí. Exkurze byla dle mého názoru velice vydařená a ve škole, která byla tak trošku jiným světem, ostrůvkem mezi všedností, jsme strávili krásné dopoledne a moc se nám tam líbilo. Budeme doufat v budoucí úspěšné navázání spolupráce.
Marie Pykalová, kvarta