Loading...
 

Aktuality

Petr Placák aneb Když se ze spoluzakladatele Českých dětí stane pamětník

Je cosi magického na čase listopadovém… Chlad a šero se vkrádají do našich životů. Zažehněme svíce, abychom nezapomněli… na rodiče, prarodiče, přátele a na události, které nás spojovaly.
Pro pamětníky jsou to jejich životy, ale pro mladou generaci to jsou nejasné obrysy v listopadové mlze a je jedno, jestli uplynulo třicet nebo tři sta let. A tak se zkušení snaží vlastní životy, přibarvené dojemně přihlouplým sentimentem, neobratně nabídnout nezkušeným, kteří o ně moc nestojí, protože žijí raději svoje příběhy. Starší generace je v tomto ohledu nepoučitelná. Znovu a znovu se vrhá do předem prohrané bitvy o vlastní vzpomínky.
Jako učitelé tuto bitvu svádíme dnes a denně. Čas od času si k boji o záchranu mladé generace přizveme posily z řad pamětníků. A tentokrát jsme vybrali opravdu silný kalibr – Petra Placáka.
Setkání s výraznou osobností (problémistou, hudebníkem a historikem) proběhlo v aule GOB a SOŠ dne 8. 11. 2019. Filmový snímek České děti a vyprávění Petra Placáka měly přiblížit dobu, kterou studenti nepamatují, ale která se neodbytně vrací do jejich přítomnosti. Věcné, vtipné, lehce ironické vyprávění bez sentimentálních odboček mohlo pozorného posluchače oslovit a vnést do listopadového období roku 1989 i 2019 více světla. A tak se mohly události minulé i přítomné opět propojit. Za to našemu hostu děkujeme.
Fotografie

Získání ISIC karty

Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola Telč nabízí svým studentům možnost výhodnějšího získání studentského průkazu ISIC. ISIC karta je oficiálním průkazem studenta naší školy, prokazuje status studenta a zároveň se jedná o mezinárodně uznávaný studentský průkaz, který svého držitele opravňuje k získávání řady výhod, mezi které patří např.:
  • výhodné cestovní pojištění
  • slevy na autobusové a vlakové jízdné
  • slevy na nákup učebnic
  • slevy na vstupné do hradů, zámků, muzeí apod.
  • slevy na vstupné do světově proslulých kulturně-historických památek
  • slevy na vstupné na filmová představení, koncerty, hudební festivaly apod.
  • slevy na vstupné do sportovních areálů a na permanentky v lyžařských areálech
  • slevy při nákupech ve více než 2000 kamenných obchodech i e-shopech
  • je akceptován většinou dopravních podniků po celé ČR jako potvrzení o studiu
Školní ISIC není nutné si každý rok pořizovat znovu – vydaný průkaz zůstává držiteli po celou dobu studia. Standardní platnost průkazu je 16 měsíců, od září jednoho roku do prosince roku následujícího, a jeho cena je 290 Kč. Karta koupená v běžné distribuci stojí 350 Kč za každý rok a po uplynutí této doby ztrácí svou platnost a je třeba si nechat vyrobit novou. Karty ISIC zřizované prostřednictvím školy je naproti tomu možné prodlužovat vždy o jeden rok po celou dobu studia pomocí revalidačních nálepek, které lze získat pouze ve škole a jejichž cena je 180 Kč na rok. V případě ztráty či zničení karty vystavujeme duplikát jen za 110 Kč.

Co potřebuji pro zařízení karty ISIC prostřednictvím školy?
Koordinátorem karet ISIC na naší škole je paní Mgr. Lucie Lojková. Email: lojkova v(e) gymnsostelc.cz

Důležité odkazy:
Ověření platnosti ISIC, ITIC, ALIVE karty na OVĚŘENÍ
Registrace nové ISIC, ITIC, ALIVE karty na REGISTRACE

Gymnázium soutěžilo v land artu

Třídy sexta, 2. A a kvinta se zapojily do soutěže o nejlepší land art Geoparku Vysočina. Do soutěže jsme poslali fotografie celkem 18 land artových děl, která jsme v rámci výtvarné výchovy realizovali v zámeckém parku v Telči. Naše účast byla na slavnostním vyhlášení 13. listopadu 2019 v Panském dvoře oceněna drobnými cenami pro všechny zúčastněné studenty.
Největší úspěch zaznamenaly studentky z kvinty – Markéta Herciková, Simona Lazárková a Veronika Doskočiloá, jejichž dílo Zapomnění bylo vybráno ze všech 170 přihlášených prací mezi deset nejlepších. K tomuto úspěchu gratulujeme.
Fotografie všech soutěžních prací si můžete prohlédnout v Panském dvoře v Telči v informačním centru.
Fotografie

Zlaté medaile ve škole

Dvojnásobná mistryně světa v kickboxu

Sára Macková

se podělila o své zážitky po návratu z Itálie. Proto se medaile šampionky objevily i ve škole. Už jen počet 58 zemí startujících na mistrovství světa svědčí o obrovském úspěchu. Ještě jednou blahopřejeme.

Fotografie

Maturitní ples

Oznamujeme, že 29.11.2019 ve 14:30 hodin se ve vestibulu našeho gymnázia uskuteční veřejný prodej lístků na náš maturitní ples, který se koná 4.1.2020 od 19.00 hodin v SOU Třešť.
Doba prodeje lístků je stanovena do vyprodání lístků. Vzhledem k tomu, že jich jako každoročně není tolik, doporučujeme přijít včas. Dále je také stanoveno množství lístku na osobu a to tak, že jedna osoba může zakoupit max. 4 lístky. Ceny lístků : na stání 120 Kč, na sezení 150 Kč.
Školní předprodej pro studenty se letos konat nebude. Studenti vyššího gymnázia, včetně studentů 3.A a septimy, kteří se nepodílejí na spolupráci konání plesu, si mohou lístek taktéž zakoupit ve volném prodeji. Nárok na jeden lístek pro studenta, jak tomu bylo každý rok, není. Ostatní studenti 3.A a septimy, kteří se na spolupráci podílí, dostanou kartičku “pořadatel” a vstup na ples mají zdarma.
Těšíme se na Vás, 4.A & Oktáva.

Gratulujeme mistryni světa

Naše studentka Sára Macková se vrátila z Itálie z mistrovství světa v kickboxu jako dvojnásobná mistryně světa.
Sáro, děkujeme a obrovská gratulace k parádnímu úspěchu.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO STRÁVNÍKY ŠKOLNÍ JÍDELNY

Ve dnech 6. – 8. 11. 2019 dojde z důvodu řešení havarijního stavu stravovacího systému ke změně organizace výdeje jídel.
V těchto dnech pouze jednotné menu
Z tohoto důvodu jsou nutná následující opatření:

ČTĚTE POZORNĚ
Objednávání obědů
• Obědy nutno objednat nejpozději do 1. 11. 2019 (od 2. 11. 2019 nebude objednávání možné)
• Objednáno musí být až do 15. 11. 2019 včetně
Finanční prostředky na účtu
• Poslední vklad na účet možný nejpozději 1. 11. 2019
• Ve dnech 2. – 10. 11. 2019 nebudou připsány finanční transakce na účty strávníků
• Pro objednávání nutný dostatek financí do 15. 11. 2019 včetně
Odhlašování obědů
• Možné pouze ze závažných důvodů (nemoc) TELEFONICKY – tel. číslo 567 213 064
Žáci GOB a SOŠ a ZŠ Hradecká
• Pro odběr jídel budou vydány stravenky
• Stravenky žáci obdrží od třídních učitelů na základě přihlášených obědů
Cizí strávníci
• Pro odběr jídel budou vydány stravenky
• Stravenky nutno vyzvednout v kanceláři jídelny od 4. do 5. 11. 2019
Předpokládané obnovení běžného provozu dne 11. 11. 2019. Případné změny v organizaci budou aktuálně upřesněny na stránkách školy.
Děkujeme za pochopení

PRAVDA O RYCHLÝCH ŠIPKÁCH

SKANDÁLNÍ ZJIŠTĚNÍ! KDO JE SKUTEČNÝM AUTOREM PŘEDLOHY RYCHLÝCH ŠÍPŮ? BUDEME PŘEPISOVAT DĚJINY ČESKÉHO KOMIKSU?

Dne 25.10. 2019 studenti nižšího gymnázia zhlédli v místní orlovně představení divadelního souboru Hildegarda, který působí v I. Národním kamenném venkovském divadle v Horním Bolíkově (I. NKVD), jež založila slavná spisovatelka, vědkyně a všestranná umělkyně, Hildegarda Řeřichová. Diváci měli příležitost se seznámit s neprávem opomíjenou spisovatelkou a rozšířit si obzory v literární historii. A nová zjištění jsou překvapující! Pro ty, kteří neměli příležitost zhlédnout divadelní představení, přikládáme několik střípků z autorčina života.

Exkurze Jaroměřice

Dne 10. října 2019 se studenti 3. A a septimy zúčastnili literární exkurze do Jaroměřic. Navštívili muzeum Otokara Březiny, uctili památku O. Březiny na místním hřbitově, prohlédli si jaroměřický zámek a zámecký park – malé Versailles.
Fotografie

Soutěž – Valašský datel

Za účasti našich studentů proběhla ve dnech 9. a 10. října na OA Valašské Meziříčí tradiční soutěž studentů druhých ročníků středních škol (a talentovaných mladších) v psaní na klávesnici „Valašský datel“. Naši školu reprezentovali Dominik Bouda (1. A), Markéta Svobodová (sexta) a Magdalena Zámostná (kvarta).
První den se konal bodovaný trénink a nepovinně soutěž Audiotranscription. Jedná se o záznam textu v textovém editoru, při kterém si každý soutěžící může zpomalovat, zrychlovat nebo zastavovat diktát přehrávaný do sluchátek. V této disciplíně obsadil Dominik Bouda šesté místo, Markéta Svobodová osmé a Magdalena Zámostná patnácté místo. Pro všechny naše soutěžící to byla první zkušenost s touto disciplínou.
Druhý den soutěžící absolvovali hlavní soutěž, tři desetiminutové opisy s penalizací 10, 50 a 100 trestných bodů za chybu. V kombinaci jednotlivců (součet výkonů ze třech desetiminutových opisů) obsadila Markéta Svobodová 11., Magdalena Zámostná 12. a Dominik Bouda 16. místo. Hlavní soutěže se zúčastnilo celkem 63 soutěžících. V soutěži 20 zúčastněných týmů vybojovalo naše družstvo výborné 4. místo.
Vzhledem k tomu, že se letos do Valašského Meziříčí sjela opravdu silná konkurence, ve startovním poli bylo šest úspěšných účastníků červencového mistrovství světa, považujeme dosažené výsledky za úspěch.
Gratulujeme!
Fotografie
 Google+

Akce školy, IS Bakaláři

PartnerstvíNaše škola navázala spolupráci s Masarykovou univerzitou v rámci projektu Partnerství ve vzdělávání.


Partner school

Naše škola se stala partnerskou školou Cambridge P.A.R.K. a umožní tak přípravu studentů na zkoušky Cambridge English.