Loading...
 

Aktuality

Děkuji Ti, mami

Druhá květnová neděle každoročně patří všem maminkám. Studenti kvarty letos dají těm svým krásný dárek v podobě výstavy. Snažili se zachytit vzhled svých maminek a vepsat jim do tváře slova díků, pochval a všechno, co na nich obdivují.
Ostatní návštěvníci si však také přijdou na své. U některých prací se dozajista pobaví, protože celá výstava je zaměřena na vztah s maminkou očima puberťáka.
Obdarovat ostatní ale můžete i vy. Po celou dobu expozice bude k dispozici kasička na finanční příspěvky pro telčské Sdílení. Tento mobilní hospic jsme zvolili záměrně. Sdílení o. p. s., jak píšou na svých stránkách, je komplexním průvodcem na cestě nemocemi a stárnutím. Pomáhají radou, podporou, zdravotními a sociálními službami zůstat doma s rodinou až do konce. A jak více může dítě svým rodičům poděkovat než tak, že je důstojně doprovodí na jejich poslední cestu.

Tímto Vás srdečně zveme na vernisáž, která se uskuteční 2.5. v 17:00 ve vstupní síni radnice MěÚ v Telči. Kromě estetického zážitku vás čeká hudební vystoupení žáků kvarty a skvělé občerstvení z restaurace Švejk Telč.
Přijďte podpořit mladé lidi, kteří mají chuť pomáhat. Plakát ke stažení
Vyučující VV

Biologická olympiáda

Také letos se naši žáci zúčastnili olympiády z biologie. V okresním kole nás v kategorii D reprezentovali Laura Haasová (1. místo) a Jan Pykal (6. místo) a v kategorii C Eliška Hrůzová (2. místo) a Tomáš Tichý (9. místo).
Zástupce jsme měli i v krajském kole, v kategorii A Nelu Šindelářovou a Petra Šabatu (22. a 26. místo) a v kategorii B Vojtěcha Novotného (5. místo).
Děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme k dosaženým výsledkům.

Soutěž Mladý spisovatel
Jako každoročně i letos třebíčský Dům dětí a mládeže uspořádal soutěž Mladý spisovatel. Zadání bylo napsat umělecký text s max. rozsahem 2 strany A4 na libovolné téma. Tento rok se jí zúčastnila studentka 1. A Marie Nekulová s povídkou Spása třídy a umístila se na výborném 1. místě ve své kategorii. Vítězné povídky budou postupně otištěny v časopisu DDmáček, který můžete nalézt on-line zde. Marušce gratulujeme a přejeme jí další úspěchy v její spisovatelské činnosti.

Mistrovství ČR ve zpracování textů

Ve dnech 29. a 30. března 2023 proběhlo již 30. mistrovství ČR žáků ve zpracování textů. Role pořadatele se letos ujala Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod. Žáci si museli svoji účast v celostátním finále vybojovat v krajských kolech. Velice nás těší, že jedním ze dvou postupujících z Kraje Vysočina byla Ellen Němečková (sexta) z naší školy, jež získala přímou nominaci do soutěžní disciplíny korektura textu. Protože to umožnily kapacitní možnosti pořádající školy, soutěžila i v dalších dvou disciplínách, v opisu textu a v soutěži Audiotranscription (diktát, jehož rychlost přehrávání do sluchátek si může soutěžící nastavit podle svých schopností).
Ellen dokázala svůj výkon v korektuře textu z krajského kola výrazně zlepšit a obsadila vynikající šesté místo. Soutěžící na sedmém místě měla již značný bodový odstup. Ellen velmi dobře absolvovala i další dvě disciplíny, umístila se na desátém místě v tzv. kombinaci.
Gratulujeme!!!
Fotografie

Velikonoční volejbalový turnaj

Ve středu 29.3. se na naší škole konal přátelský velikonoční volejbalový turnaj mezi jednotlivými ročníky GOB a SOŠ Telč a žáky z dačického gymnázia. Z celkového počtu 12 týmů se na prvním místě umístilo družstvo 3.A. Pro druhé a třetí místo si zašli studenti oktávy, kteří sestavili s pomocí některých dačických žáků dvě družstva. Nemalým překvapením byla kvalita hry v podání nejmladších účastníků tohoto turnaje. Třídy tercie a kvarta se umístily na krásném čtvrtém místě. Velké poděkování patří organizátorům z naší školy, kteří vše zajistili a o celou soutěž se postarali. Výhercům ze srdce blahopřejeme a děkujeme všem za příjemnou atmosféru. Můžeme s klidným svědomím říct, že se celý den povedl a už se nemůžeme dočkat dalších podobných sportovních akcí. Fotografie

Krajské kolo olympiády ze zeměpisu

Dalšího skvělého výsledku dosáhl student septimy Prokop Kadlec, který v krajském kole olympiády ze zeměpisu obsadil 3. místo. Upřímně mu tímto gratulujeme a děkuje za reprezentaci školy! Vyučující zeměpisu

Češtiny se není třeba bát!

Ve dnech 3.a 4.dubna 2023 se konala okresní kola Olympiády z českého jazyka. Účastníci se museli poprat se záludnostmi gramatických úkolů, popustit uzdu fantazii, aby dokázali porotu zaujmout svými slohovými pracemi.
Naši studenti se v konkurenci rozhodně neztratili a obsadili přední příčky. Děkujeme Kateřině Kučerové, Marii Pykalové, Anně Veselé, Denise Novákové za reprezentaci školy a Radimu Šalandovi blahopřejeme k postupu do krajského kola.
Těší nás jejich zájem i to, že svými výkony potvrdili, že čeština rozhodně není na naší škole Popelkou.
Učitelé českého jazyka

Divadlo trochu jinak

V pátek 24. března třídy kvarta a tercie společně vyrazily za uměním. V doprovodu paní učitelek Benešové a Volavkové a pana učitele Kopečného jsme navštívili Malé divadlo v Českých Budějovicích a zhlédli novou divadelní hru s názvem Spaghetti futurista, neboli divadelní portrét známé české malířky Růženy Zátkové.
Ač ji v České republice příliš neznáme, ve světě nám Růžena Zátková dělala skvělé jméno. Rodačka z Českých Budějovic se totiž stala proslulou futuristickou malířkou a jednou z mála významných představitelek tohoto směru. Pocházela ze slavné rodiny Zátkových, jejichž těstoviny se prodávají a těší své oblibě dodnes. Růžena si prožila krušné mládí, když jí ve dvaceti dvou letech zemřel otec a musela zrušit zásnuby s německým baronem Karlem von Loeschem. Nakonec se však stala ženou ruského diplomata Vasilije Chvoščinského, s nímž procestovala Evropu a seznámila se s krásami futurismu. Ve svém díle se však věnovala i symbolismu, tvorbě koláží, sochařství a ruské avantgardě. Známá je její plastika Beranidlo, cyklus obrazů s názvem Duševní stavy nebo portrét Itala Marinettiho.
Sami vidíte, že život Růženy Zátkové je poutavý sám o sobě. Divadelní představení nás ale zaujalo i svým netradičním pojetím, neboť zde zcela scházela hlavní postava, kterou společně s talentovanými herci sehrálo publikum. Hra je postavena na zcizovacím efektu, kdy se divák stává součástí představení, v tomto případě hlavní postavou- Růženou Zátkovou. Mnohdy se tak stávalo, že herci vedli rozhovory přímo s publikem, že diváci četli z Růženiných deníků, stáli modelem jejím obrazům, malovali motýly nebo ji zastoupili při její svatbě. Pomyslná hranice mezi jevištěm a hledištěm se ztenčila a obě strany musely projevit nemalou míru improvizace a empatie.
Nejen proto se nám představení velmi líbilo a dostalo se mu od nás kladného hodnocení. Spaghetti futurista je skvělou divadelní hrou a pokud někdy budete mít možnost se na ni podívat, rozhodně neváhejte! Hra se uchází o nominaci na Cenu Thálie. Děkujeme tvůrcům za mimořádný divácký, ale i herecký zážitek. Fotografie
Radim Šalanda (kvarta)

Dějepisná exkurze do Osvětimi a Krakova

27. - 28. března 2023 proběhla tematická exkurze studentů 3. A/ septimy a maturitního dějepisného semináře do Památníku koncentračního tábora Osvětimi a polského královského města Krakova. Zúčastnilo se celkem 50 studentů vedených Z. Bártů, I. Bártů a R. Toufarovou ve spolupráci s CK R. Kadlece. První den studenti navštívili památník v Osvětimi a nedaleký koncentrační tábor Brezinka – Birkenau. Druhý den byl věnován prohlídce centra města, paláce Wavel, areálu jagellonské univerzity a židovské čtvrti královského města Krakov. Velmi zajímavou akci bohužel potrápilo velmi chladné a sychravé počasí, které ovšem nemohlo zkazit celkově pozitivní dojmy z této exkurze. Fotografie

Jarní Praha

Ve čtvrtek 30.3. se žáci první, druhé a třetí AS zúčastnili exkurze do hlavního města naší republiky.
Studenti započali cestu odjezdem od školy v 6:30 hod ráno. Po příjezdu do Prahy se ihned vydali na cestu k jejich cíli, kterým byla budova České národní banky. Tam navštívili prostor starého trezoru, kde si poslechli o historii peněz a důvod, proč vůbec peníze vznikly. Na konci prohlídky naše cestovatele zastihl déšť. Naštěstí našli útočiště v nákupním centru Palladium.
Po hodině čekání je čekala prohlídka památek města Prahy. Navštívili většinu známých míst např. Prašnou bránu, kostel sv. Jakuba Většího, dům U Černé Matky Boží, sochu Jana Husa na Staroměstském náměstí, orloj aj. Díky průvodci se o těchto památkách dozvěděli spoustu informací o jejich stavebním stylu, kdy byly postaveny a i nějaké ty legendy. A to všechno v angličtině. Na konci prohlídky byl žákům dán kvíz, který mohli vyplnit a vítěz s největším počtem bodů vyhrál sladkou odměnu.
Po krátkém rozchodu na Václavském náměstí všichni v plném počtu nastoupili do autobusu a jeli zpátky domů.
I když počasí nebylo celý den ideální, všichni jsme si výlet užili a byli jsme rádi, že jsme se mohli naučit něco nového o našem hlavním městě a o hodnotě peněz.
Kluci ze 2. AS Fotografie

 Google+

Akce školy

Mimoškolní aktivity

Partnerství


Naše škola navázala spolupráci s Masarykovou univerzitou v rámci projektu Partnerství ve vzdělávání.Naše škola se stala partnerskou školou Cambridge P.A.R.K. a umožní tak přípravu studentů na zkoušky Cambridge English.