Loading...
 

Aktuality

Okresní kolo basketbalu Jihlava – vybojovali jsme 2. místo

Ve čtvrtek 12. října se naše škola opět zúčastnila okresního basketbalového turnaje středních škol v Jihlavě. Ve složení Kristýna Thorovská, Štěpánka Langhammerová, Veronika Novotná (septima), Lucie Kotíková (3. A), Linda Kohoutová, Eva Bártová, Světlana Krejčů (1. AP), Adéla Fuňáková (1. A) a Sára Vokřínková (kvinta) si dívky vybojovaly krásné 2. místo.
Přestože je od 1. místa dělil pouhý jeden bod, jsme s výsledkem a výkonem studentek spokojeni a doufáme, že se jim i příští rok bude dařit stejně jako letos. Výherkyním gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů do budoucna.
Hoši skončili na 6. místě ve složení Jan Kresa, Daniel Kratochvíl, Matyáš Tůma (septima), Filip Doležal (sexta), Vojtěch Brtník, Tomáš Tichý, Matěj Vojtíšek, Jakub Máca (kvinta), Marek Novák, Jan Němec, Matyáš Novotný (1. A).
Také hochům děkujeme za dobrý výkon a přejeme jim úspěch v příštím roce.
Simona Benešová
Fotografie

Okresní kolo – přespolní běh

V září se v Jihlavě Na Skalce uskutečnilo okresní kolo v přespolním běhu. Dívky NG i VG a SOŠ běhaly, podle kategorie, 1 km – 3 km, hoši 1 km – 5 km. Nejlepší výkon podaly středoškolačky, obsadily 2. místo a vybojovaly si postup do krajského kola (8. místo), a starší chlapci, kteří ve své kategorii obsadili 4. místo. Středoškoláci skončili na 6. místě. Mladší dívky byly 9., mladší chlapci 6. a starší dívky 13.
Všem běžcům patří dík za dobrou reprezentaci školy a přání dalších pěkných výsledků v příštím roce.

Reprezentovali
Mladší žáci – Jan Pykal, Václav Ondráček, Karel Tůma, Lukáš Bártů
Mladší žákyně – Rozálie Bartošová, Alžběta Burianová, Aneta Benešová, Marie Holubová, Tereza Koubová, Nikol Benešová
Starší žáci – Antonín Hofhanzl, František Kremláček, Šimon Veselý, Vojtěch Prokop, Matouš Trojan
Starší žákyně – Denisa Nováková, Barbora Ondráčková, Magdalena Blechová, Kristýna Bednářová
SŠ – Tomáš Tichý, Vojtěch Brtník, Jakub Máca, Michal Bambula
SŠ – Sára Vokřínková, Aneta Němcová, Jolana Štanclová, Marie Pykalová, Sára Tingelová, Štěpánka Langhammerová, Štěpánka Hofhanzlová, Julia Alicia Reid
Fotografie

Bronzové medaile z krajského kola Corny středoškolského atletického poháru

V září se konal tradiční středoškolský závod družstev v atletice. V krajském kole v Třebíči obsadily naše studentky krásné 3. místo a vybojovaly bronzové medaile. Hoši se také neztratili a obsadili v silné konkurenci 6. místo.
Naši školu reprezentovali:
Dívky – Sára Vokřínková (800 m – 2:35 s), Julie Němečková (60 m – 8,5 s), Julie Nováková, Aneta Němcová, Adelina Dolejší (200 m – 30,6 s), Natálie Pátková, Aneta Láníková, Kristýna Pospíchalová, Kateřina Svítilová (výška – 141 cm), Linda Kohoutová (vrh koulí – 10,0 m)
Chlapci – Ondřej Lustig (60 m – 7,5 s, výška – 171 cm), Václav Chalačev, Matyáš Novotný (vrh koulí – 10,7 m), Martin Cina, Michael Bambula (400 m – 59,5 s), Lukáš Nechvátal, Tomáš Tichý (1500 m – 5:02 s), Jakub Máca
Fotografie
Simona Benešová

Exkurze do Německa

Exkurze do Německa
Celkem 44 studentů z 3. A, 4. A, septimy a oktávy si zpestřilo podzimní sychravé dny poznávacím zájezdem do sousedního Německa. Exkurze proběhla ve dnech 16.–19. 10. 2023 a byla zaměřena na historii a současnost hlavního města Berlína, dále Drážďan a Postupimi.
První zastávka proběhla v DRÁŽĎANECH, hlavním městě Saska, kde jsme mohli obdivovat mimo jiné historický areál barokního komplexu Zwinger či legendární opravený chrám Frauenkirche. Po cestě do Berlína si pak studenti mohli prohlédnout vodní lovecký zámek saských kurfiřtů MORITZBURG, jednalo se o kratší pěší prohlídku v atraktivním prostředí okolí zámku a míst natáčení slavné pohádky „Tři oříšky pro Popelku“.
Další den zájezdu byl opět nabitý bohatým programem – město POSTUPIM, ZÁMEK A PARK SANSSOUCI – perla světového kulturního dědictví UNESCO, ZÁMEK CECILIENHOF – zde šlo především o připomínku Postupimské konference v roce 1945.
Poté se studenti přemístili k tzv. „MILITÄRISCHES HISTORISCHES LUFTWAFFENMUSEUM DER BUNDESWEHR“, jedná se o areál bývalého vojenského letiště v Gatowě, ve kterém vznikla zajímavá expozice o historii a současnosti německého vojenského letectva, nacházejí se zde také velmi cenné exponáty z první a druhé světové války.
Poslední zastávkou tohoto dne byl OLYMPIJSKÝ STADION v Berlíně Z ROKU 1936.
Program třetího a zároveň závěrečného dne probíhal až do podvečerních hodin přímo v Berlíně. Studenti měli možnost zhlédnout a navštívit mnoho zajímavých míst, památek, památníků, budov, z nichž zde uvádíme nejvýznamnější z nich.
REICHSTAG – budova německého parlamentu, řeka Spréva a blízké okolí Brandenburské brány.
CHECKPOINT CHARLIE – prostor bývalého hraničního přechodu mezi východní a západní částí města, který fungoval v letech 1961–1989, názorná prezentace historie studené války a historie Berlínské zdi.
TOPOGRAPHIE DES TERRORS – prohlídka dokumentačního centra Topografie, jedná se o památník obětí druhé světové války a o dějiny nacistického teroru.
Areál Říšského kancléřství a podzemní bunkr A. Hitlera. Právě zde si skupina připomněla i historické okamžiky ze 14.–15. března 1939, které rozhodly o ztrátě samostatnosti Československé republiky.
Třída Unter den Linden, Berlínská radnice, náměstí Alexanderplatz či televizní věž Fernsehturm.
V úplném závěru měli všichni možnost nakupovat v obřím nákupním centru Alexa.
Všechny návštěvy a prohlídky výše uvedených míst byly doprovázeny poutavým a poučným výkladem pana průvodce Rudolfa Kadlece, který nás seznamoval nejen se zajímavou a poměrně tragickou historií Německa, především ve 20. století. Zabývali jsme se i průběhem a výsledky obnovy celé země po druhé světové válce a po sjednocení Německa v roce 1990, která v podstatě probíhá dodnes.
V tomto kalendářním roce nás čeká ještě výlet do předvánoční Vídně. Fotografie
M. Fischerová, H. Kovářová, L. LojkováDruhý ročník Plujících ostrovů v Telči

Naše škola se snaží navazovat na básnickou tradici, jejíž první stopy u nás zanechal mladičký Václav Jebavý ještě jako student, nyní slavný básník Otokar Březina. Nejenže pravidelně navštěvujeme Březinovo muzeum a hrob v Jaroměřicích nad Rokytnou, také se snažíme podporovat naše studenty ve vlastní tvorbě a poskytovat jim prostor pro autorská čtení. V pátek 20. října 2023 se tak uskutečnil už druhý ročník básnického festivalu Plující ostrovy, který je propojen s naší literární soutěží. Na festivalu, který se opět konal v podmanivých prostorách divadelního sálu Univerzitního centra Telč, se sešli jak zkušení básníci, tak mladí autoři z řad studentů gymnázia, bývalých studentů a jejich přátel. Přestože nedorazili původně plánovaní hosté, atmosféru komponovaného večera to nijak nenarušilo. Našimi hosty nakonec byli básník a environmentalista Radek Štěpánek a básnířky Marie Šťastná a Tereza Šustková. Střídala se autorská čtení známých básníků s křehkými a mnohdy dojemnými výkony nesmělých studentů. Přívětivou náladu večera dokreslovala hudební vystoupení septimánky Kláry Zažímalové. Návštěvníci festivalu, kterých rozhodně nebylo málo, odcházeli spokojeni a bohatě naplněni nečekaným kulturním zážitkem. Ze srdce děkujeme panu Jaroslavu Makovcovi, řediteli Univerzitního centra Telč, za radostnou spolupráci a těšíme se na další ročník Plujících ostrovů zase v příštím roce.
Mgr. Marta Veselá Jirousová
Fotografie

Noc vědců 2023

Dne 6. října 2023 se v rámci celé ČR uskutečnila akce Noc vědců s tématem Tajemství. Noc vědců je určena především k popularizaci přírodních věd mezi širokou veřejností. Naše škola se do této akce konané v Univerzitním centru MU Telč aktivně zapojila již podruhé. Studenti a vyučující gymnázia připravili pro návštěvníky celou řadu biologických, chemických a fyzikálních tajemství. Jednalo se například o mikroskopické preparáty, tajné písmo nebo vlastnosti zvuku. Děkujeme všem našim žákům za prezentaci školy. Fotografie
vyučující chemie, biologie a fyziky

Výstava Veroniky Ngo, Na pomezí

S žáky nižšího gymnázia jsme vyrazili na skvělou výstavu naší bývalé studentky Veroniky Ngo. Autorka obrazů si pro návštěvníky připravila i promyšlené edukační listy k výstavě, které jsou na místě k dispozici. Neváhejte a vyrazte do vstupní síně radnice MěÚ v Telči. Je to skvělá příležitost zažít umění trochu jinak. A jako bonus si odnesete spoustu podnětů k zamyšlení. Doporučujeme všem věkovým kategoriím. Fotografie
Žáci sekundy a Mgr. Barbora Čermáková

Návštěva Sdílení

Moc bychom chtěli poděkovat Sdílení, o. p. s., že si udělali čas a provedli nás po své pobočce v Telči
S třídou pana učitele Kopečného jsem v květnu uspořádala charitativní výstavu, která podpořila mobilní hospic Sdílení, o. p. s. Pracovnice Sdílení nám chtěly osobně poděkovat, a proto nás pozvaly k sobě do telčské pobočky, kde si připravily krásný program. Provedly nás pobočkou, ukázaly nám, co pořídily za peníze, jež jsme vybrali. Zjistili jsme, že sestřičky z mobilního hospice by strčily do kapsy leckterého kulturistu, protože batohy a tašky s pomůckami jsou opravdu velice těžké.
Hlavně jsme na vlastní oči viděli, že tato organizace má obrovský smysl a pracují tam lidé, pro které nejsou pacienti jen čísla. To, jak krásně se vyjadřovaly o pacientech, mi vehnalo slzy do očí. A ze své vlastní zkušenosti vím, že to nejsou pouze slova.
Děkujeme.
Mgr. Barbora Čermáková
Fotografie

Sdružení rodičů

Ve čtvrtek 19. října 2023 se koná v budově školy na Hradecké ulici schůze Sdružení rodičů GOB a SOŠ Telč s tímto programem:
16:00 – 16:30 Třídní schůzky
16:30 – 18: 00 Informace o prospěchu studentů u jednotlivých vyučujících
 Google+

Aktuality