Loading...
 

Aktuality

Podané ruce – Podcestný Mlýn

25. června jsme se vydali s panem učitelem Kopečným a s paní učitelkou Toufarovou na exkurzi do Podcestného Mlýna v Kostelním Vydří. Zdraví a schopní studenti šli po většinu cesty pěšky a momentálně fyzicky méně zdatné studentky vezl pan školník. Nakonec jsme se v cíli všichni sešli.
Překvapilo mě, že nás budovou neprovázeli zaměstnanci mlýna, ale sami jeho klienti. Ti nám ukázali interiér, který byl až na pár obrazů poněkud strohý. Nejzajímavější byla jistě kaple, kde se závislí klienti pravidelně scházejí. Na jedné ze zdí byla malba stromu se spoustou obtisknutých dlaní úspěšných absolventů.
Poté jsme se na zahradě podívali na místní „farmu,“ kde pobíhala drůbež, povalovalo se prase a mohutně hýkal přítulný osel, který se choval spíše jako pes.
Pánové nás pak zavedli k dřevěným lavičkám do stínu listnatého stromu a povyprávěli nám, jak ve většině případů závislost na droze vzniká. Vysvětlili nám, že zvířata jsou v Podcestném mlýně proto, aby se klienti naučili znovu odpovědnosti a řádu. Jeden z mužů se přiznal, že drogy bral a vyráběl dvacet osm let, a za to byl také zavřen na šest let do vězení, kde se ale i tak k drogám dostal. Druhý muž nám pověděl o třech fázích léčby, kterými si závislí musí ve mlýně projít, a on že se brzy dostane už do třetí. Oběma pánům jsme poděkovali a vlakem se vrátili zpátky do Telče. Podcestný Mlýn mě nadchl svojí vlídnou atmosférou a příjemnými lidmi. Určitě na něj jen tak nezapomenu.
(Anna Veselá – studentka tercie)
Fotografie

Výlet 1. A

17. 6. 2019 se naše třída 1. A pod dozorem paní třídní učitelky Květy Zažímalové a paní učitelky Ivany Obšilové vydala na výlet do okolí Landštejna. A jelikož nejsme obdařeni pouze intelektuálními dovednostmi, ale i fyzickou zdatností, rozhodli jsme se absolvovat převážnou část naší trasy po vlastních. Počátek trasy byl ve Slavonicích, kam jsme se z Telče dopravili vlakem, zde jsme měli rozchod a dobrovolně jsme mohli navštívit městské katakomby. Náš cíl – Cyklocamp pod Landštejnem – se údajně nacházel 8km od Slavonic. Nutno podotknout, že některým z nás naměřily naše chytré telefony 15-20km. Cestu jsme zvládli s úsměvem na tváři a písní na rtech (doslova), i když nemohu hovořit za všechny, bohužel se totiž mezi námi našli i tací, kteří místo batohu zvolili radši tašku přes rameno a těm už ke konci tak veselo nebylo (viď, Jakube). Poté, co jsme se vyčerpáni (někteří více, jiní méně) dobelhali do kempu, nás jako odměna čekalo koupání ve studeném rybníku. Někteří z nás si však radši zvolili pozorování spolužáků, kteří hráli kohoutí zápasy. Po špagetách, které jsme měli k večeři, se každý zabavil, jak sám chtěl, někdo hrál karty, jiní volejbal, ostatní si povídali a pár pracovitých už připravovalo táborák na večer. U pořádného ohně nesmí chybět kytara. A tak jsme s sebou pro jistotu vzali dvě. Zde se projevilo naše pěvecké nadání, o němž by zajisté posluchači s hudebním sluchem mohli vyprávět.
Ráno nás čekalo velmi milé překvapení a tím byla snídaně. Kdo by si po ránu nedal rád palačinky? Nasnídaní a sbalení jsme s radostí vyrazili na prohlídku hradu Landštejn a naštěstí pro nás se od kempu nacházel necelé 3km. Ve skupinkách jsme si hrad prošli a společnými silami vyplnili pracovní listy, které pro nás paní učitelka v batohu přinesla. Z hradu jsme sešli do blízké vesnice, odkud nás autobus odvezl do Slavonic, dále jsme jeli vlakem do Dačic, ze kterých jsme se po kratším rozchodu vydali vlakem zpět do Telče, kde také náš výlet skončil.
Fotografie

Ke slovanským kořenům

Učivo 1. ročníku vyššího gymnázia doplnili studenti 1. A a kvinty návštěvou míst, která jsou neodmyslitelně spjata se slovanskými věrozvěsty Konstantinem a Metodějem. Stalo se tak ve středu 19. 6. 2019. Po absolvování výukového programu na Velehradě a po prohlídce baziliky jsme zavítali do Archeoskanzenu Modrá, kde jsme mohli vidět, jak asi žili naši předci přibližně v 9. století, čím se živili, jak pracovali, bránili své území a vzdělávali se.
Fotografie

Cyklo-vodácký kurz 3.A

Předposlední červnový týden jsme se zúčastnili cyklo-vodáckého kurzu. První den naše výprava začala jízdou na kole z Nové Bystřice a končila v kempu v Suchdole. Tam jsme měli možnost vykoupat se v pískovně a zahrát si plážový volejbal. Druhý den jsme vyrazili do Černého Údolí a další den jsme cyklistiku zakončili v Rybníku. Vlakem jsme cestovali do Vyššího Brodu, kde jsme nasedli na kánoe. Čekalo nás 10 jezů a ne každý se přes ně dostal suchý. Ve čtvrtek jsme poznávali krásy Českého Krumlova a užili si poslední večer. Náš výlet skončil ve Zlaté Koruně, kde jsme odevzdali kánoe a pěšky jsme došli k vlakovému nádraží a cestovali až do Telče. Celý kurz jsme měli krásné počasí, všichni to zvládli a moc jsme si to užili. Hrálo se na kytaru, zpívali jsme a hráli jsme spoustu her. Byl to krásný výlet a skvělé zakončení třetího ročníku.
Fotografie

Cyklo-vodácký kurz septimy

První červnový týden letošního roku strávila septima na cyklo-vodáckém kurzu. Cyklistická část začínala v Nové Bystřici a končila až o 80 km dál v Dolním Dvořišti. Po této etapě nás bolelo snad celé tělo, ale i tak jsme se těšili, až přijde čas sednout do kánoí a pokořit Vltavu. Někdo se na jezech koupal více, někdo méně, ale od toho jsme tam byli. I přes deštivou noc v Krumlově nám počasí vyšlo na výbornou a všichni kurz zpětně hodnotí jako mimořádně povedený.
Fotografie

Návštěva amerických studentů v Telči

V úterý 11. května 2019 se na naší škole konala prezentace letního English Campu. Studenti vyššího gymnázia měli možnost setkat se s americkými studenty, kteří pro ně připravili několik aktivit a her. Žáci si měli možnost ověřit schopnost porozumění a komunikace s rodilými mluvčími. Součástí setkání bylo i krátké video, které žákům přiblížilo atmosféru na táboře. Žáci měli možnost setkat se a hovořit s americkými studenty i v průběhu úterního odpoledne v cukrárně. Pro žáky naší školy byl společně strávený čas velkým přínosem a motivací pro další studium.
Vyučující anglického jazyka
Fotografie

25. Regionální veletrh fiktivních firem

Dne 6.6. se v Písku konal 25. Regionální veletrh fiktivních firem. Přítomna byla i naše firma Triangl s. r. o. ve složení: Ondřej Běhan, Adam Křivánek, Jan Sláma a Jaroslav Tomek. Náš katalog se umístil na druhém místě a soutěž o “nejlepšího obchodníka” jsme i přes mnoho soupeřů vyhráli. Za pouhé dvě hodiny jsme dokázali uzavřít kontrakty v hodnotě 750 000,- Kč.
Fotografie

„Talenti 1. ročníků“

Dne 28. května 2019 proběhl na OA, SZŠ a SOŠS v Jihlavě již 18. ročník soutěže v ovládání počítačové klávesnice – Talenti I. ročníků středních škol, s možností účasti mladších.
Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 36 soutěžících z 10 škol. Kromě škol z Kraje Vysočina přijela do Jihlavy také dvě družstva z Prahy (OA Hovorčovická, OA Heroldovy Sady) a družstvo z Obchodní akademie Brno.
Naši školu letos reprezentovali: Markéta Svobodová (kvinta), Martin Klíma (kvarta), Magdalena Zámostná, Adéla Řičánková (obě tercie) a Ellen Němečková (sekunda).
První soutěžní (nepovinnou) disciplínou byla korektura textu, ve které zvítězila naše soutěžící Markéta Svobodová.
Další disciplínou byla minutová cvičení, ve kterých Markéta Svobodová obsadila 3., Magdalena Zámostná 4., Ellen Němečková 11., Martin Klíma 17. a Adéla Řičánková 20. místo.
Po „minutovkách“ následovala hlavní soutěž, tři samostatně hodnocené desetiminutové opisy s penalizací 10, 50 a 100 trestných bodů za neopravenou chybu. Součet výkonů z těchto tří opisů tvoří konečné pořadí v tzv. kombinaci. V této kombinaci se Markéta Svobodová umístila na 3. místě (za připomenutí určitě stojí, že v opisu s nejvyšší penalizací zvítězila), Magdalena Zámostná na 9., Adéla Řičánková na 17., Ellen Němečková na 19. a Martin Klíma na 24. místě. V soutěži družstev, do které se započítává výsledek 3 nejlepších členů, tým GOB a SOŠ získal výborné třetí místo.
Blahopřejeme!!!
Informace o soutěži naleznete také na stránkách pořádající školy:
Fotografie

Stavíme z Merkuru

V květnu se konala soutěž Stavíme z Merkuru, kterou pořádal Kraj Vysočina ve spolupráci s firmou BOSCH. Této soutěže se zúčastnilo 25 týmů ze základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií. Každý tým se musel skládat ze čtyř členů, kdy alespoň jeden z nich muselo být děvče. Úkolem bylo během tří hodin sestavit auto Tatra libovolného typu ze stavebnice Merkur 8. Dále bylo povoleno použít přídavný motorek ze stavebnice Merkur 6. Soutěžící si měli na soutěž donést prezentaci o svém projektu, kterou přede všemi odprezentovali. Po sestavení auta plnili některé úkoly jako například projet slalom na čas, provést zátěžovou zkoušku a zacouvat co nejpřesněji do garáže. Toto vše bylo bodováno včetně prezentace a vzhledu auta. Bylo důležité, aby se podobalo skutečnému vozu Tatra. Za tým naší školy soutěžili konstruktéři Isa-Lia Messmer, Ondřej Přibyl, David Šindelář a Štěpán Kuhn. Zvolili si typ Tatra Jamal, které výborně zacouvalo do garáže a nosnost mělo vyšší než 9 kg. V celkovém hodnocení se náš tým umístil na pěkném devátém místě.
Fotografie

Okresní kolo FO - kategorie F

Jako každoročně se také letos konalo okresní kolo fyzikální olympiády kategorie F, kterého se zúčastnili i studenti naší školy. Ve vysoké konkurenci škol z celého okresu se našim terciánům podařilo umístit se na velmi vysokých příčkách. David Šindelář skončil na krásném jedenáctém místě, Johann Sequens na sedmém, Ondřej Přibyl na druhém a Prokop Kadlec na vynikajícím prvním. Prokop Kadlec se navíc zúčastnil i matematické olympiády, kterou se mu rovněž podařilo vyhrát.
Fotografie
 Google+

Aktuality