Návštěva bývalé židovské synagogy v Telči

Dne 15.4. jsme pod vedením paní Kadeřávkové měli možnost navštívit synagogu v Telči.Setkali jsme se zde i se zaměstnanci Národního památkového ústavu. Společně s nimi jsme si prohlédli synagogu. Bohužel je přestavěná.Nebýt kruhového okna na západní stěně – jediného zachovaného prvku z původního vzhledu, tak bychom asi ani neuvěřili, že stojíme uprostřed synagogy. Naštěstí jsme měli alespoň fotografie, a tak jsme si mohli představit, jak synagoga původně vypadala.
Také jsme objevili a následně i rozluštili záhadu. Na nástěnce visely dvě fotografie. Na první pohled bylo patrné, že jedna je bohatě zdobená a druhá strohá. Dlouho jsme bloumali, která verze synagogy je původnější. Bývala nejdřív chudá a po čase ji dozdobili, nebo se fasáda naopak během staletí znehodnotila? Na řešení přišla až paní Kadeřávková, kterou napadlo, že jedna fotografie je pohled zepředu a druhá zezadu (ze dvora).

Fotografie naleznete zde.

Projekt zmizelí sousedé a školní rok 2008/2009

Hledáme ochotné zájemce z Gymnázia Otokara Březiny v Telči, příp. z vyšších ročníků druhého stupně základních škol v Telči, kteří by měli zájem o činnost na tomto projektu.

Pokud máte zájem, nebo nějaký dotaz, pak můžete psát na naši emailovou adresu zmizeli-sousede @ seznam . cz (bez mezer)

Závěrečný výlet do Prahy 12.6.2008

Ve čtvrtek 12.6.2008 jsme se vydali na výlet do Prahy. Představili jsme se - naše skupina pracující na projektu - na VKC, prohlédli jsme si židovskou čtvrť - synagogy, židovský hřbitov. Dále jsme navštívili výstavu Adolfa Borna v prostorách Karolína, v podzemí byla pak výstava historie Univerzity Karlovy. Nakonec jsme vešli po červeném koberci do muzea komunismu, které dokonale mapuje období komunismu v Čechách, nacházejí se zde typické předměty z období, které ovlivnilo myšlení lidí dodnes.

Fotografie naleznete v zde v galerii: http://www.gymnsostelc.cz/zmizeli-sousede/?q=galerie/zaverecny-vylet-do-...

Vzpomínky ing. Jaroslava Samka na období II.světové války

Jaroslav Samek bydlel s rodiči a sestrou v Telči, na tehdejším náměstí Přemysla Otakara II., v domě č. 40. Zde měli Samkovi vyhlášené uzenářství.Sousední dům č. 41 patřil židovské náboženské obci a s kantorem panem Freudem a jeho rodinou udržovali vždy dobré a přátelské sousedské vztahy.
Mladý Jaroslav navštěvoval zdejší Státní reálné gymnázium Otokara Březiny do maturity v roce 1941, kterou ještě stačil obhájit před zrušením a vyklizením budovy školy v létě 1942.

Paní DAGMAR STEINOVÁ navštívila Telč

Autorka knihy Vzpomínání, překladatelka i publicistka paní DAGMAR STEINOVÁ navštívila 8.a 9.6.2008 Telč.
Přijala pozvání MěÚ i telčských čtenářů její knihy.Zaujaly nás nejen autorčiny vzpomínky na dětská léta trávená u prarodičů Steinových na telčském náměstí,

Dopis do USA konečně odeslán

Minulý týden jsme odpověděli našim přátelům v Oakdale na Long Islandu, USA.
Tato kongregace má v držení jednu z telčských tór a projevila přání poznat historii našeho města i osudy občanů zahynuvších v šoa.
Náš dopis byl vlastně takovým menším projektem, ve kterém jsme představili naši školu, město i naše aktivity v oblasti pátrání po obětech holocaustu v Telči.
Věříme, že studenti, kteří chtěli poznat i nás a naše město, budou spokojeni a brzy se dočkáme i jejich odpovědi.

Část dopisu, který jsme poslali naleznete ve formátu pdf zde http://www.gymnsostelc.cz/zmizeli-sousede/import/dopis-pdf/dopis-amerika... - soubor je chráněn vodotiskem.

Příběh Melanie Reitzerové

Melanie Reitzerová nebyla telčskou rodačkou. Přistěhovala se do Telče z Berlína asi v letech 1935-1937,v době, kdy

Beseda s p. ing. Samkem: Adéla a Maruška na návštěvě u pana J. SamkaBeseda s p. ing. Samkem: Adéla a Maruška na návštěvě u pana J. Samka

už v Německu platily tzv. „norimberské zákony“.Nový domov našla v Československé republice, v Telči, v rodině židovského obchodníka Oty Steina.Dům č. 18 stál na náměstí, tehdy Přemysla Otakara II.Ke Steinům,pravděpodobně jejím příbuzným, se přistěhovala sama a tak nevíme, zda byla paní či slečna.
V Berlíně působila jako herečka s vynikajícími recenzemi a kritikami.V tehdejších kabaretních divadlech mohly mít
programy někdy i protinacistický podtext, její angažovanost mohla být i jedním z důvodů odchodu z Německa. V té době jí bylo něco málo přes 50 let.
Přišla bez finančních prostředků, jen s nejnutnějšími zavazadly a vzpomínkami na herecké úspěchy. Právě tyto úspěchy jí připomínaly výstřižky z novin, děkovné věnce, pochvalné kritiky a dopisy.
Melanie byla zřejmě obsazována i do charakterních rolí, přestože nebyla příliš atraktivní,

Výstava "Pánové, zadejte se! Smím prosit,..?"

3. dubna jsme navštívili výstavu "Pánové, zadejte se! Smím prosit,..?" v telčském muzeu. Výstavu pořádá pobočka Muzea Vysočiny Jihlava a Muzejní spolek v Telči. Dobové oblečení a plesové doplňky od poloviny devatenáctého do poloviny dvacátého století - to vše lze zde prohlédnout. Výstava trvá od 2. dubna do 30. června 2008

Fotografie naleznete zde: v galerii
O této výstavě také píše Pavla Janoušková na vysocina-news.cz: http://www.vysocina-news.cz/clanek/telcska-vystava-panove-zadejte-se/

Výstava a setkání s paní A. Hanusovou – Flachovou

Tisk, rozhlas -prezentace

Telčské listy, listopad 2007
Vysocina- news.cz, Děvčátka v Terezíně pocházela i z Telče
Muzeum Vysočina Jihlava, pobočka Telč
www.telcsko.cz
Český rozhlas region
MF dnes-Vysočina

Setkání s paní Annou Hanusovou-Flachovou 29.1.2008 MěÚ Telč

Setkání s paní Annou Hanusovou –Flachovou, jednou z přeživších děvčat z pokoje 28 L 410 Terezín se uskutečnilo i díky VKC ŽM, pobočka Brno.

Výstava "Děvčata z pokoje 28, L 410, Terezín"

Předlohou pro tuto výstavu o životě v ghettu Terezín byla kniha Hannelore Brenner - Wonschickové Děvčata z pokoje 28, L410, Terezín.
Výstavu zapůjčilo VKC Brno a ke 13 panelům přidalo i doprovodné brožury. Pozvání na výstavu s výkladem Boženy Kadeřávkové, vysílal i Český rozhlas Region.
Versnisáž dne 9.1.2008 zahájily Petra, Míša, Klara a vedoucí skupiny B. K.. Uskutečnila se na MěÚ v Telči. Potěšila nás i přítomnost režiséra V. Jasného, který připravuje film o Terezíně.

fotogalerie z vernisáže
http://www.gymnsostelc.cz/zmizeli-sousede/?q=galerie/vernisaz-devcata-z-...

Syndikovat obsah