Loading...
 

Aktuality

Literární exkurze Petrkov

20. června 2023 třída prima, čtrnáct žáků sekundy a tři žákyně z vyššího gymnázia za doprovodu paní učitelky Markéty Fabešové, Marty Veselé Jirousové a Ivany Bártů odjeli autobusem do obce Petrkov. Původní program měl začít s Petrem Novotným v literární kavárně v Havlíčkově Brodě, ale kvůli nemoci jeho dětí se neuskutečnil.
Program v Petrkově začal promítáním dokumentu o životě francouzské básnířky Suzanne Renaud a básníka a grafika Bohuslava Reynka. Z filmu jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o jejich životech. Suzanne se narodila ve francouzském Lyonu, zatímco Bohuslav v československém Petrkově. Poznali se díky Suzannině sbírce básní Ta vie est là, kterou chtěl Reynek přeložit. O tři roky později se v kostele svatého Josefa v Grenoblu vzali. V letech 1928 a 1929 se jim narodili synové Daniel a Jiří. Rodina Reynkových žila střídavě ve Francii a Československu až do roku 1936, kdy se natrvalo usadila v Petrkově.
Program pokračoval prohlídkou domu, kde zrovna probíhala krásná výstava obrazů. Na zahradě nás čekal další program v podobě pracovního listu a rozvěšených papírků s verši obou básníků, díky kterým jsme si prohlédli celou nádhernou zahradu. Dokonce jsme v ní potkali i srnku! Po zhodnocení výsledků úkolů jsme opět nasedli do autobusu a přejeli do Havlíčkova Brodu na rozchod. Do Telče se všichni vrátili v pořádku a plní dojmů. Fotografie
Žofie Čeřovská, sekunda

Cinq jours en France

Francouzský jazyk je právem považován za jeden z těch složitějších. Z pravidel časování sloves, používání členů či dokonce krkolomné výslovnosti může jít občas leckterým studentům hlava kolem. Ovšem vše nám vynahradí jedna nesporná výhoda. Právě nám totiž škola nabízí týdenní pobyt ve Francii – zemi umění, krásné přírody, monumentálních staveb a vína, které je ovšem na školní akci nepřípustné a domů si ho nikdo nepřivezl (oficiálně). Jak takový zájezd vypadá?

Plenér 2023

Stejně jako v uplynulých letech jsme i letos dostali nejen tu možnost, nýbrž i potěšení zúčastnit se každoročního plenéru, tedy tvorby v přírodě na čerstvém vzduchu; a to za užití různých technik i námětů z reálného života a v reálném čase. Jako kdyby i samotné počasí vědělo, že se jedná o krásné kulaté výročí deseti let od prvního plenéru, neb po všechny tři dny bylo nanejvýš krásně a nikoho z nás ani jednou nezastihl déšť, díky čemuž jsme mohli nerušeně pokračovat ve svých dílech. Dohromady se zúčastnilo přes třicet studentů, a to za doprovodu paní učitelky Veselé Jirousové a paní učitelky Čermákové. I letos vznikla spousta krásných a zajímavých výtvorů a všichni jsme si to bezpochyby užili, tak jako každý rok. Bylo nám vysvětleno, jak pracovat se sytostí, teplými a studenými barvami, různými povrchy a blízkými i vzdálenými objekty. Mimo jiné jsme také byli velmi podrobně seznámeni s teorií zlatého řezu, a to z úst hned několika odborníků.
Celá třídenní akce byla, jak už je zvykem, zakončena foukáním bublin a společnou fotografií všech účastníků plenéru před vstupem do školy. Fotografie
Tereza Fišerová, 2.A

Obrazy našich žáků až v Dánsku

Mám ráda malé smysluplné projekty s jasným zadáním a konkrétním výstupem. Taková byla i spolupráce s bývalou absolventkou naší školy, Veronikou Krejčířovou. Veronika studuje hru na akordeon na konzervatoři v Odense v Dánsku. Letos v červnu absolvovala a už na jaře mě oslovila, zda bychom se studenty nevytvořili obrazy ke skladbám, které bude hrát. Jednalo se o cyklus Dětské scény od Roberta Schummana. Ke spolupráci jsem s radostí přistoupila a vybrala si výtvarně velmi schopnou třídu primu. A protože nám v jednu chvíli docela teklo do bot, pomáhali i žáci sekundy a sexty. Studenti se rozdělili do skupin a každá skupina si vybrala jednu z 13 skladbiček, tu si poslechli, a inspirováni abstraktními malbami Františka Kupky, se pustili do malování. Malovali jsme na formáty A2 temperovými barvami. Výsledné obrazy se pak promítaly přímo při závěrečném koncertě Veroniky Krejčířové. Ta dostala plný počet bodů od svých profesorů a my jsme šťastní, že jsme tohoto nesmírně zajímavého hudebně–výtvarného projektu mohli být součástí. Fotografie
Marta Veselá Jirousová

Ve středu 21. června 2023 vyjeli žáci kvinty, 1.A a 1.AS na Moravu

Od školy jsme odjeli v 6:20 a dojeli přímo do obce Velehrad. Zde jsme navštívili místní baziliku zasvěcenou bratrům Cyrilu a Metoději, kterou nás provedla paní průvodkyně a předala nám mnoho drahocenných informací. Dokonce jsme se jako dobří lidé vešli i do kaple Panny Marie.
Druhou polovinu programu naplnil Archeoskanzen Modrá, ve kterém nás místní Slované seznámili s pilíři fungování tehdejší společnosti. Podívali jsme se do velkomoravské školy, pekárny, obydlí prostého lidu a vyzkoušeli si i střelbu z luku.
Do Telče jsme se vrátili okolo 18. hodiny. Exkurzi jsme si i přes značně vysoké teploty všichni náležitě užili a bouřky nás ve větším měřítku nedostihly. Fotografie
Marie Pykalová

Mizení

V hodinách výtvarné výchovy je čas od času prostor pro diskusi. Ve třídě kvintě se na podzim opakovaly diskuse o poškozování uměleckých děl ekologickými aktivisty. Neshodli jsme se, to ale nebylo cílem. Na základě těchto debat jsme se rozhodli nové umělecké dílo nikoliv poničit, ale vytvořit. Dílo s environmentálním podtextem, které by bylo součástí veřejného prostoru a mělo tak možnost oslovit širší spektrum lidí. Zavolali jsme telčskému starostovi, panu Vladimíru Brtníkovi, a se svým nápadem jsme se mu svěřili. On nás navštívil přímo v hodině a společně jsme se dobrali řešení. Namalujeme obraz na velkoformátové desky, který potom vystavíme přímo v Telči, kde bude vidět a budou kolem něj chodit lidé.

Během tvorby nás postihla opravdová a nefalšovaná tvůrčí krize až malomyslnost, při které jsme bezradně seděli nad prázdnými papíry a marně uvažovali, jakým směrem se bude naše výtvarné myšlení ubírat. Spásný nápad vdechl naší skupině až Hien Cong Pham řečený Vašek. Tím nápadem byly prázdné siluety; siluety mizejících ohrožených druhů. Pak už šlo vše samo. Zvolili jsme si čtyři prostředí – louku, les, oceán a město – a v každém z nich umístili jednu prázdnou siluetu, která znázorňovala mizení. Technicky nám velmi pomohl jihlavský výtvarník, básník a performer, pan Aleš Kauer, který nás naučil, jak pracovat se spreji a šablonami a že na tom vlastně nic není.

Během našich tvůrčích muk dodaly Služby Telč osm tvrzených polystyrenových desek o rozměrech 120 x 140 cm. Celý obraz má tedy rozměry 240 x 480 cm. Pak už šlo vše ráz na ráz, jen počasí nás trochu sužovalo. Pracovali jsme s veškerým nasazením buď ve vnitrobloku školy, nebo ve sparťanském prostředí školní půdy, když byla velká zima nebo pršelo. Zjistili jsme, že umění není žádné vznášení se na obláčku, ale tvrdá práce a taky dost velká legrace.

V polovině června, kdy jsme naše dílo dokončili, naběhli čiperní muži ze Služeb Telč, kteří naši malbu umístili na opěrnou konstrukci sportovní haly u naší školy. V průběhu prázdnin se bude malba stěhovat; kam přesně to bude, se nechte překvapit.

A proč zrovna Mizení? Protože pokud nezačneme chránit to nejcennější, což je příroda kolem nás, zmizíme ze světa nenápadně a pomalu stejně jako blboun nejapný či vakovlk tasmánský. Fotografie

Marta Veselá Jirousová

Celostátní kolo olympiády ve FJ

Po úspěších ve školním a krajském kole olympiády ve francouzském jazyce se Radim Šalanda v pondělí 29.5. zúčastnil celostátního kola. Po několika hodinách, ve kterých nám paní učitelka M. Fabešová dala na pár minut oddech, za které mimochodem moc děkujeme:), se Radim umístil na úžasném 6. místě. Přejeme mnoho dalších úspěchů a doufáme, že se Radim ve Francii domluví i za nás. Fotografie
Za studenty francouzštiny z kvarty Lenka Čásová

Dějepisná exkurze 2.A a sexty

Ve čtvrtek 1.6. se třídy 2.A a sexta zúčastnily exkurze do Královéhradeckého kraje. Cílem byla pevnost Josefov z druhé poloviny osmnáctého století, hospitál Kuks a památník bitvy u Sadové 1866. V Josefově si studenti prohlédli dobová kasárna a následně si prošli podzemní chodby pod pevnostním areálem. Následovala návštěva hospitálu Kuks, barokní perly našich zemí. Velkým zážitkem bylo lapidárium děl Matyáše Brauna – sochy Ctností a Neřestí. Posledním cílem exkurze byla expozice bitvy u Hradce Králové na vrchu Chlum, kde se studenti seznámili s jednou z největších bitev na našem území a mohli si vyzkoušet manipulaci s původními zbraněmi z prusko-rakouské války. Součástí prohlídky byla i návštěva rozhledny s nádherným výhledem na celé bojiště. Fotografie
Ota Havel / Zdeněk Bártů

Úspěch mladých talentů

Dne 30. května 2023 proběhl na Obchodní akademii v Jihlavě již 20. ročník soutěže v ovládání počítačové klávesnice – Talenti I. ročníků středních škol s možností účasti talentovaných mladších žáků. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 53 soutěžících z 12 škol. Kromě tradičních účastníků z Vysočiny přijeli i žáci např. z Domažlic, Českých Budějovic či Uherského Hradiště.
GOB a SOŠ reprezentovali: Marie Zámostná (kvinta), Barbora Tůmová, Markéta Zámostná (obě kvarta), Jan Brtník (tercie), Jakub Brtník (prima).
První soutěžní (nepovinnou) disciplínou byla korektura textu, které se z našeho družstva zúčastnila pouze Marie Zámostná (obsadila 2. místo) a Barbora Tůmová (5. místo). Další disciplínou, kterou již absolvovalo všech 53 soutěžích, byl bodovaný trénink – minutovky. Z našich si v této soutěži nejlépe vedla Marie Zámostná, která skončila na třetím místě a Jan Brtník, který vybojoval šesté místo.
Po „minutovkách“ následovala hlavní soutěž, tři samostatně hodnocené desetiminutové opisy s penalizací 10, 50 a 100 trestných bodů za neopravenou chybu. Součet výkonů z těchto tří opisů tvoří konečné pořadí v tzv. kombinaci. Vítězkou kombinace se stala Marie Zámostná, Jan Brtník obsadil 8. místo, Barbora Tůmová 17., Markéta Zámostná 21. a Jakub Brtník skončil na 26. místě. Je třeba ocenit naše soutěžící z nižšího gymnázia, kteří velice zdatně soupeřili se staršími písaři prvních ročníků středních škol. Jakub Brtník byl vůbec nejmladším soutěžícím.
V soutěži družstev, do které se započítává výsledek tří jeho nejlepších členů, vybojoval tým GOB a SOŠ Telč druhé místo.

Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.
Fotografie, diplomy, výsledková listina
 Google+

Aktuality