Loading...
 

Aktuality

Cambridgeské zkoušky

Ve středu 12. září přijel na naši školu IaIn Saunders, zástupce partnerské jazykové školy P.A.R.K., aby studentům třetích a čtvrtých ročníků představil anglické zkoušky FCE a CAE. Vysvětlil studentům, o jaký typ zkoušky se jedná, z čeho se skládá a kde všude se jim bude v budoucnu cambridgeský certifikát hodit. Ať už se studenti rozhodnou zkoušku skládat nebo ne, měli možnost strávit hodinu s rodilým mluvčím, poslechnout si britskou angličtinu a uvědomit si, že i když si sami mnohdy nevěří, rozumí a zvládnou komunikovat v angličtině.
Olga Havlíková
Vyučující AJ

Přednáška Jakuba Hejla

V pondělí 20. září se studenti třetích a čtvrtých ročníků zúčastnili přednášky Jakuba Hejla, bývalého absolventa, který se vrátil z více jak dvouletého pobytu v USA zpět do Čech. Přednáška o krásách Ameriky probíhala pouze v anglickém jazyce. Studenti tak měli možnost debatovat o různých tématech, jako jsou způsoby cestování, financování pobytu za oceánem, pracovních příležitostech, atd.
Ještě jednou Jakubovi děkujeme za velmi pěknou prezentaci a za čas, který nám věnoval.
Andrea Simotová
Fotografie

Beseda se spisovatelkou Zuzanou Pospíšilovou

V pátek dne 1.října k nám do školy přijela spisovatelka a velmi milá paní Zuzana Pospíšilová. Píše většinou pro mladší děti, ale i tak byly její knížky, které nám představila, velmi milé. Byla to zajímavá inspirace na dárek pro mladší sourozence. A také jsme si povídali o tom, jak se knihy vyrábí. Co všechno se musí udělat a jací lidé se na vzniku knihy podílejí. Pak nám paní spisovatelka dávala přesmyčkové hádanky. Velmi jsme se pobavili a načerpali jsme mnoho zajímavých informací. Tato zajímavá akce se uskutečnila díky Místní akční skupině Mikroregionu Telčsko. Mně osobně se beseda moc líbila a doufám, že budou i další.
Napsala Sára Ekrtová
Fotografie

Návštěva terapeutické komunity Podcestný Mlýn

Ve středu 15. 9. 2021 studenti kvarty navštívili terapeutickou komunitu Podcestný Mlýn s třídním učitelem RNDr. Lukášem Vejmelkou a paní učitelkou Mgr. Helenou Volavkovou.
Po první vyučovací hodině jsme se pěšky dopravili na vlakové nádraží, odkud jsme okolo 9:30 vyjeli vlakem do Malého Pěčína. Při prvním spatření mlýna jsme zpozorovali různé druhy domácích zvířat. Následně jsme byli přivítáni vedoucím komunity a nás se poté ujal klient Filip. Postupně nás prováděl venkovní částí areálu, kde klienti chovají již zmíněná domácí zvířata a starají se o zahrádku a různé druhy zeleniny. Prohlídka pokračovala představením vnitřní části objektu, kde nám ukázal prostory od kuchyně přes obývací pokoj až po pokoje pacientů. Celý komplex na nás působil útulným dojmem, osobně jsme očekávali více zabezpečený a hlídaný prostor.
Načež jsme se usadili ve společenské místnosti zvané kaple. V kruhu sestaveném ze židlí jsme si posedali a probírali jsme jak s pracovníkem komunity, tak i s průvodcem problematiku závislosti na omamných a psychotropních látkách a následnou abstinenci. Z Filipova příběhu šel načisto mráz po zádech.
Celá exkurze se nám velice líbila. Sice to nebyl typ výletu, kde bychom se smíchem popadali za břicho, ale při vyprávění pana Filipa jsme si uvědomili, že mít fungující rodinu a být poměrně šťastní, jsou jedny z nejdůležitějších věcí v životě.
Karel Blaha a Matěj Vávrů , kvarta
Fotografie

Tradiční prohlídka tabel absolventů

Gymnázium Otokara Březiny a Střední odborná škola Telč zve v sobotu 2. října 2021 mezi 13:30-15:30 všechny zájemce na volnou prohlídku vyřezávaných tabel SOŠ, prostor školy a fotografií absolventů gymnázia od roku 1976.
plakátek ke stažení

Studentské volby

Studenti naší školy mají v pondělí 20. 9. 2021 možnost vyzkoušet si, jak fungují volby. Výsledky školních voleb dostupné pro veřejnost nebudou a nebudeme Vás o nich informovat (neboť škola je organizací apolitickou), ale považujeme za důležité, aby studenti měli možnost se s procesem voleb seznámit. Studentská volební komise zve tedy spolužáky, kteří mají o uvedenou akci zájem a již jim bylo 15 let, aby si v pondělí ve studovně „nanečisto“ vyzkoušeli volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Tajnost hlasování je samozřejmě zajištěna, protože se jedná o jednu z hlavních zásad voleb, které budou i ve studentském podání reflektovat volby reálné.
Pozorně si přečti plakátek s pokyny pro voliče (kliknutím na odkaz nebo otevřením náhledu přes nabídku "více".

Vodácko-turistický kurz 4. A

V pondělí 13.9. 2021 se naše třída 4. A vydala na vodácko-turistický kurz, mimo nás s námi jeli i naši učitelé, a to: třídní paní učitelka Květa Zažímalová, pan učitel Lojka a pan učitel Plunder. Hned ráno jsme vyrazili vlakem do Vyššího Brodu. A až na náročné přenášení našich objemných batohů, stanů, nástrojů a dalších proběhla cesta bez problémů. Hned po příjezdu jsme naše zavazadla vyměnili za loďky a vyjeli jsme do Rožmberka nad Vltavou. Na této trase nás čekaly hned tři jezy a nutno podotknout, že na konci dne zůstala polovina z nás stále suchá. Po příjezdu do kempu jsme začali se stavěním stanů, rozděláváním ohně, vařením či dojídáním řízků z domova. Večer jsme strávili povídáním a zpěvem, ke kterému nám naše spolužačka Terka Pátková hrála krásně na kytaru.
Druhý den jsme z kempu vyjížděli kolem desáté hodiny, do té doby jsme se nasnídali, dosušili mokré oblečení a sklidili stany. Tato trasa byla oproti té včerejší o něco náročnější, jezů nás čekalo pět. A také byla mnohem delší, jelikož jsme jeli až do Českého Krumlova. Po cestě jsme zastavili v jednom kempu, kde jsme se najedli a odpočinuli si. Do Krumlova jsme dorazili k večeru a po vybalení stanů se někteří z nás vydali za trochou kultury do Krumlova. Jinak jsme večer strávili opět u ohně se zpěvem a kytarou.
Ve středu nás čekal výšlap na Kleť, horu nedaleko Krumlova, celkem jsme ušli asi dvacet kilometrů a užili jsme si krásný výhled z rozhledny na vrchu. Večer jsme se opět vydali do Krumlova, nebo odpočívali v kempu.
Ve čtvrtek jsme jeli trasu dlouhou asi 10 kilometrů, ale musím podotknout, že se na nás už postupně začala projevovat únava, u některých způsobena nedostatkem spánku, u jiných nedostatkem jídla (jelikož zbytky z domova už nebyly) a u některých to byla kombinace obojího. Poté jsme ještě šli na kratší túru, z níž se nakonec vyklubala dlouhá a náročná cesta, která ještě znásobila naši únavu.
V pátek nás čekala ještě poslední krátká trasa na lodích, pak už jsme se všichni těšili do suchých domovů, a především pohodlných postelí. Ale věřím, že jsme si kurz užili na maximum a snad někdy v budoucnu budeme moci využít našich nově nabytých vodáckých schopností.
Fotografie

Exkurze do knihovny

Dne 14.9.2021 šla naše třída (sekunda) na exkurzi do knihovny Telč. V knihovně nás uvítaly moc milé knihovnice, které nám představily knihovnu a různé knihy, které by nás mohly zajímat. Poté jsme si mohli zapůjčit nějakou knížku. Po úvodní besedě jsme šli hrát hry. Rozdělili jsme se do tří skupin a začali jsme hrát. Naše skupinka šla na první stanoviště, kde jsme měli za úkol uhádnout povolání a zvířata. Jedna půlka si sedla a hádala a ta druhá dělala pantomimu a pak jsme se vyměnili. Druhé stanoviště bylo na podobném principu, akorát jsme hádali různá slova a museli jsme napovídat, aby to druhá půlka uhádla. Na třetím stanovišti jsme měli složit básničku. Měli jsme tam napsaná slova, ke kterým jsme museli vymyslet rým.
Na závěr se soutěž vyhodnotila a rozdaly se ceny. Moc jsme si to všichni užili.
Fotografie

Exkurze 4.AS - Praha 2021

V pátek, 10. září se naše třída 4. AS zúčastnila školní exkurze do Prahy, abychom si prošli snad nejkrásnější historickou trasu – Královskou cestu, po které projížděli čeští králové ke korunovaci. Cesta začínala v Králově dvoře na Starém Městě u dnešní Prašné brány a končila na Pražském hradu v Katedrále svatého Víta. Další naší zastávkou byl Vyšehrad. Poděkování patří naší bývalé paní učitelce Věře Zadinové za poutavý odborný výklad.
Fotografie

FYZIKÁLNÍ SOUSTŘEDĚNÍ 21

Na břehu řeky Svratky kvete rozrazil, ale také se zde ve dnech 6. – 9.9. uskutečnilo fyzikální soustředění pro studenty SŠ, kterého se zúčastnilo i několik našich studentů. Soustředění již tradičně pořádá Ústav fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Jeho název byl příznačný – Fyzika na břehu řeky Svratky.

Studenti měli možnost teoreticky i prakticky poznat vlastnosti a chování vody v mnoha různých podobách. Dozvěděli se odpovědi na otázky jako: Je rozdíl mezi vodou z vodovodu, z řeky a vodou superčistou? Je voda vodivá? Lze ji natahovat? Kolikrát je v ní rychlejší světlo než zvuk? Je voda modrá? Existuje suchá voda? Umí voda pracovat?
V závěrečném kvízu získaných vědomostí se naši studenti neztratili, Johann Sequens ze sexty získal 2. místo a Prokop Kadlec se umístil na 3. místě. Blahopřejeme!
Fotografie
 Google+

Aktuality