Chemie
Sekunda: | Chemie jako přírodní věda, chemický pokus a pozorování, směsi, voda v přírodě, vzduch a jeho složení, částicové složení látek a chemická vazba, chemické prvky a periodická soustava, chemické reakce, oxidy, halogenidy, sulfidy, roztoky, kyseliny a hydroxidy. | |
Tercie: | Soli, základní veličiny v chemii, chemické výpočty, redoxní reakce, změny energie při chemických reakcích, uhlovodíky, přírodní zdroje uhlovodíků a jejich zpracování. | |
Kvarta: | Deriváty uhlovodíků, syntetické makromolekulární látky, chemie přírodních látek, vlivy na rychlost chemických reakcí, chemie ve společnosti. | |
1.ročník: | Úvod do studia chemie, složení a struktura chemických látek, kvalitativní a kvantitativní stránka chemických reakcí, základy anorganické chemie, vodík, kyslík, voda, roztoky, chemie p prvků, chemie s prvků. | |
2.ročník: | Chemie p prvků s kovovým charakterem, chemie d prvků, obecná chemie, základy organické chemie, uhlovodíky nasycené, uhlovodíky nenasycené, aromatické uhlovodíky, surovinové zdroje organických sloučenin, deriváty uhlovodíků. | |
3.ročník: | Deriváty uhlovodíků, deriváty kyseliny uhličité, heterocyklické sloučeniny, chemie přírodních látek, základy biochemie, metabolismus lipidů, sacharidů a bílkovin, organická chemie v praxi. |
Laboratorní cvičení v tercii NG: | Základy laboratorní techniky, bezpečnost a hygiena práce v chemické laboratoři, práce s kahanem, měření objemů, vážení, filtrace, krystalizace, destilace, extrakce, příprava a vlastnosti vodíku, kyslíku, neutralizační reakce, indikátory | |
Laboratorní cvičení v 1.ročníku VG: | Destilace, srážecí reakce, extrakce rostlinných barviv, stanovení molární hmotnosti oxidu uhličitého, rychlost chemické reakce, příprava zelené skalice, výpočty z chemických rovnic, výpočty na roztoky | |
Laboratorní cvičení v 2.ročníku VG: | Kvalitativní chemická analýza, důkazové reakce kationtů, analýza neznámého vzorku, neutralizační titrace, stanovení kyseliny octové, srážecí titrace, stanovení chloridů ve vzorku vody, redoxní titrace, stanovení železa manganometricky, stanovení peroxidu vodíku, komplexotvorné titrace, stanovení tvrdosti vody | |
Seminář z chemie v oktávě: | Komplexní opakování a rozšíření učiva chemie, příprava k maturitě a přijímacím zkouškám na vysoké školy. |
Chemie je zařazena mezi volitelné předměty. Maturita z chemie je výhodná zejména pro studenty, kteří chtějí pokračovat ve studiu na lékařských, farmaceutických, zemědělských, chemických a přírodovědeckých fakultách.
Maturitní témata - z maturitních témat bude sestaveno 30 maturitních otázek.
Obecná a anorganická chemie
stavba atomu, elektronový obal, periodická soustava prvků, chemická vazba, chemické reakce, chemická kinetika, vodík, kyslík, s - prvky, p - prvky, d - prvky, základy laboratorní techniky
Organická chemie
nasycené a nenasycené uhlovodíky, aromatické sloučeniny, heterocyklické sloučeniny, halogenderiváty uhlovodíků, dusíkaté deriváty uhlovodíků, hydroxyderiváty, karbonylové sloučeniny, karboxylové kyseliny
Biochemie
proteiny, sacharidy, regulace biochemických dějů, energetika biochemických reakcí, metabolismus látek, makromolekulární sloučeniny
Sekunda
Beneš a kol. (1993):Základy chemie 1. Fortuna, Praha
Tercie
Beneš a kol. (1995): Základy chemie 2. Fortuna, Praha
Kvarta
Beneš a kol. (1995): Základy chemie 2. Fortuna, Praha
Kvinta
Flemr V., Dušek B. (2001): Obecná a anorganická chemie pro gymnázia. SPN, Praha
Sexta
Flemr V., Dušek B. (2001): Obecná a anorganická chemie pro gymnázia. SPN, Praha
Septima
Kolář K., Kodíček M., Pospíšil J. (2005): Organická chemie a biochemie pro gymnázia. SPN, Praha
2013 | ||
Jiří Janek | 1.místo | krajské kolo kategorie A |
1.místo | krajské kolo kategorie B | |
14.místo v ČR | celostátní kolo kategorie A | |
Martin Tůma | 1.místo | okresní kolo kategorie D |
Jana Buláková | 5.místo | okresní kolo kategorie D |
Jiří Rudolf | 1.místo | krajské kolo kategorie D |
2014 | ||
Jiří Janek | 1.místo | krajské kolo kategorie A |
27.místo v ČR | celostátní kolo kategorie A | |
Jiří Rudolf | 2.místo | okresní kolo kategorie D |
4.místo | krajské kolo kategorie D | |
Natálie Dvořáková | 4.místo | okresní kolo kategorie D |
Lucie Herciková | 5.místo | okresní kolo kategorie D |
Bedřich Pospíchal | 2.místo | krajské kolo kategorie C |
Veronika Lančová | 5.místo | krajské kolo kategorie C |
2015 | ||
Veronika Lančová | 5.místo | krajské kolo kategorie A |
4.místo | krajské kolo kategorie B | |
Lucie Herciková | 2.místo | okresní kolo kategorie D |
Jiří Kučera | 3.místo | okresní kolo kategorie D |
2016 | ||
Veronika Lančová | 6.místo | krajské kolo kategorie A |
Jiří Rudolf | 3.místo | krajské kolo kategorie B |
7.místo | krajské kolo kategorie C | |
Jiří Kučera | 3.místo | okresní kolo kategorie D |
2017 | ||
Jiří Rudolf | 2.místo | krajské kolo kategorie A |
Tadeáš Fejfar | 7.místo | okresní kolo kategorie D |
2018 | ||
Jiří Rudolf | 2.místo | krajské kolo kategorie A |
34.místo | národní kolo kategorie A | |
Lucie Herciková | 2.místo | krajské kolo kategorie B |
2019 | ||
Prokop Kadlec | 2.místo | okresní kolo kategorie D |
Johann Sequens | 3.místo | okresní kolo kategorie D |
Ondřej Přibyl | 7.místo | okresní kolo kategorie D |
Jakub Terbr | 3.místo | krajské kolo kategorie C |
Tadeáš Fejfar | 4.místo | krajské kolo kategorie C |
Adéla Přibylová | 4.místo | krajské kolo kategorie B |
Lucie Herciková | 3.místo | krajské kolo kategorie A |
2020 | ||
Prokop Kadlec | 1.místo | okresní kolo kategorie D |
Daniel Kratochvíl | 2.místo | okresní kolo kategorie D |
Johann Sequens | 3.místo | okresní kolo kategorie D |
Ondřej Přibyl | 6.místo | okresní kolo kategorie D |
2021 | ||
Daniel Kratochvíl | 1.místo | okresní kolo kategorie D |
Ondřej Přibyl | 3.místo | okresní kolo kategorie C |
Denisa Waldová | 5.místo | okresní kolo kategorie B |
Jan Bártů | 6.místo | okresní kolo kategorie B |
Daniel Kratochvíl | 1.místo | krajské kolo kategorie D |
2022 | ||
Karel Blaha | 3.místo | okresní kolo kategorie D |
Jasmína Ritterová | 4.místo | okresní kolo kategorie D |
Daniel Kratochvíl | 5.místo | krajské kolo kategorie C |